Radni nie mogą dowolnie ustalać terminów obowiązywania diet, muszą także opublikować je w wojewódzkim dzienniku urzędowym – tak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody świętokrzyskiego, który stwierdził nieważność uchwały z 29 lipca 2022 r. Rady Miejskiej w Działoszycach. Dotyczyła ona ustalenia wysokości diet dla radnych oraz zasad ich wypłacania.

Uchwała została podjęta na podstawie przepisu art. 25 ust. 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.; dalej: u.s.g.), zgodnie z którym na zasadach ustalonych przez radę gminy radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Radni wskazali, że podjęta przez nich uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 lipca 2022 r.
– Jak podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych, uchwała podjęta na podstawie przepisu art. 25 ust. 4 u.s.g. jest aktem prawa miejscowego. Przedmiotowa uchwała zawiera normy abstrakcyjne, ponieważ diety wypłacane są cyklicznie, powtarzalnie, nie dotyczą więc konkretnego zdarzenia, zamkniętego w określonych ramach czasowych – tłumaczy Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski w podjętym rozstrzygnięciu.
Dodaje, że przepisy te mają charakter generalny, gdyż ich adresatem nie jest konkretna osoba, ale każdy mieszkaniec, który pełniłby określoną w niej funkcję. – Wprawdzie krąg adresatów tej uchwały nie jest zbyt liczny, to jednak poprzez wyznaczenie go wspólną cechą, jaką jest pełnienie funkcji, jej przepisy uzyskały charakter generalny. Nie ulega również wątpliwości, że uchwała ta zawiera przepisy normatywne, na podstawie których jej adresaci uzyskują uprawnienia do diet, w wysokościach ustalonych według zasad określonych w tej uchwale i została wydana na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie – uzupełnił wojewoda.
Tymczasem w toku postępowania nadzorczego uznał, że analizowana uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem przepisów art. 2 ust. 1 i art. 4 ust. 1 w zw. z art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1461). Wynika z nich, że ogłoszenie aktu normatywnego w wojewódzkim dzienniku urzędowym jest obowiązkowe oraz konieczne jest przestrzeganie vacatio legis – akty te wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. – Mając na uwadze, że nieopublikowanie uchwały będącej aktem prawa miejscowego w wojewódzkim dzienniku urzędowym stanowi istotne naruszenie prawa, gdyż uniemożliwia wywołanie przez ten akt skutków prawnych w nim zamierzonych, uznać należy, że wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego w niniejszej sprawie i stwierdzenie nieważności uchwały Rady Miejskiej w Działoszycach w całości jest uzasadnione – zaznaczył Zbigniew Koniusz. ©℗

orzecznictwo

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody świętokrzyskiego z 26 sierpnia 2022 r. PNK.I.4130.105.2022 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia