statystyki

Jakie zmiany czekają posiadaczy karty dużej rodziny w 2015 r.

autor: Michalina Topolewska31.12.2014, 16:00
Od 1 stycznia 2015 r. program wspierania rodzin wielodzietnych nie będzie już realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów, ale będzie uregulowany ustawowo.

Od 1 stycznia 2015 r. program wspierania rodzin wielodzietnych nie będzie już realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów, ale będzie uregulowany ustawowo.źródło: ShutterStock

Ustawowe zniżki na przejazdy koleją będą przysługiwać osobom wychowującym minimum troje dzieci. One też będą płacić mniej za wystawienie paszportów dla siebie i potomków

Czy trzeba wymienić dokumenty na nowe

Czytelniczka, jej mąż i czworo ich dzieci od połowy sierpnia mają kartę dużej rodziny (KDR). Matka dowiedziała się, że od początku 2015 r. mają zmienić się przepisy regulujące korzystanie z ulg i zniżek. Czy w związku z tym będzie musiała złożyć wniosek o wydanie nowych dokumentów dla wszystkich członków rodziny?

NIE

Od 1 stycznia 2015 r. program wspierania rodzin wielodzietnych nie będzie już realizowany na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów, ale będzie uregulowany ustawowo. Nie oznacza to jednak, że rodzice i dzieci, którzy do końca tego roku uzyskali i korzystają z KDR, będą musieli jeszcze raz złożyć w gminie wniosek o jej wystawienie. Nowe przepisy przewidują bowiem, że dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność do końca okresu, na które zostały przyznane, o ile członkowie rodziny wielodzietnej będą dalej spełniać warunki do ich posiadania. Nawet jeśli mimo złożenia wniosku o kartę lub jej duplikat nie zostanie ona wydana do momentu wejścia w życie ustawy, to do tych spraw będą miały zastosowanie dotychczasowe regulacje.

Podstawa prawna

Art. 37–38 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. poz. 1863).

Czytaj więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej lub po uiszczeniu opłaty.

Czy dotychczasowe ulgi nadal zachowają ważność

Rodzice chcą w trakcie ferii wyjechać z dziećmi na narty. Wybierają się do ośrodka sportowego, który znajduje się na liście instytucji udzielających zniżek posiadaczom KDR. Czy lista ulg, które teraz przysługują na podstawie tego dokumentu, będzie obowiązywała również po zmianie przepisów?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Iwona(2014-12-31 17:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ile razy w życiu człowiek wyrabia paszport? 2, 3? Nie jest to kwota rozwalająca domowy budżet. Zniżki na kolej są OK. Niestety wiele osób nie mieszka w rejonie, gdzie kolej działa prężnie i musi dojeżdżać busami. Poza tym na dzieci 3+ nie ma dodatkowej zniżki. A powinna być.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane