Reklama
Polska Spółka Gazownictwa w odpowiedziach do osób, które chcą przyłączyć swoje nieruchomości do sieci gazowej, informuje, że nie jest to obecnie możliwe. Spółka proponuje, aby w sprawie nowych przyłączy zwrócić się ponownie najwcześniej w 2023 r. Śląscy samorządowcy w piśmie do szefa rządu podkreślają, że oznacza to paraliż skutecznej walki o czyste powietrze.
Z danych Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynika, że ponad 44 proc. wniosków o wymianę pieca dotyczy dofinansowania do zakupu gazowego kotła kondensacyjnego. Problem jest ogólnokrajowy. – Mieszkańcy zasygnalizowali nam pojawiające się trudności, co dodatkowo również potwierdziły doniesienia medialne – podkreśla Sabina Paciorek z wydziału ochrony powietrza z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie (woj. małopolskie). – 2022 r. to ostatni rok na wymianę kotłów i pieców niespełniających przynajmniej normy klasy trzeciej. Stąd nasza petycja do władz o wsparcie inwestycji związanych z rozwojem sieci gazowej – dodaje. W województwach śląskim i podkarpackim uchwały antysmogowe zakazują używania kotłów węglowych eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej już od stycznia 2022 r. Piotr Kuczera, przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika, w piśmie kierowanym do szefa rządu zaznacza, że zakomunikowane w ostatnich dniach ograniczenia inwestycyjne PSG są zupełnie nieoczekiwaną przeszkodą w walce z niską emisją. – Powodują również duży problem wizerunkowy dla całej administracji publicznej, która w ostatnich latach zachęcała obywateli do podłączania budynków do sieci gazowej – dodaje.
Apel samorządowców na biurko premiera trafi najwcześniej dziś (w poniedziałek). Na wtorek planowane jest spotkanie przedstawicieli GK PGNiG (do której należy PSG), Bartłomieja Orła, pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste powietrze” oraz przedstawiciela Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Piotr Woźny, były pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze”, przypomniał, że Grupa Kapitałowa PGNiG oraz NFOŚiGW na początku 2020 r. podpisały porozumienie o współpracy w zakresie wsparcia programu „Czyste powietrze”. Podkreśla przy tym, że to GK PGNiG jest głównym beneficjentem programu, gdyż połowa wymiany kopciuchów oznacza przejście na źródło gazowe.
44 proc. wniosków o wymianę pieca dotyczy dofinansowania do zakupu gazowego kotła kondensacyjnego
381 tys. wniosków o wymianę źródła ciepła zostało już złożonych
2,3 mld zł przeznaczono na Program Czyste Powietrze od 2018 r.