Nasza spółka przejęła prowadzenie szkoły publicznej od miasta. Placówka jest finansowana dotacjami z budżetu miasta. Zwróciliśmy się do burmistrza o dodatkowe wsparcie na sfinansowanie dowozów uczniów do szkoły, ale nam odmówiono. Czy słusznie? Czy gmina może odmówić dofinansowania na ten cel?
Nasza spółka przejęła prowadzenie szkoły publicznej od miasta. Placówka jest finansowana dotacjami z budżetu miasta. Zwróciliśmy się do burmistrza o dodatkowe wsparcie na sfinansowanie dowozów uczniów do szkoły, ale nam odmówiono. Czy słusznie? Czy gmina może odmówić dofinansowania na ten cel?
Spółka przejęła od miasta prowadzenie szkoły publicznej zapewne na podstawie art. 9 prawa oświatowego. Z tej regulacji wynika m.in., że jednostka samorządu terytorialnego, będąca organem prowadzącym szkołę liczącą nie więcej niż 70 uczniów, na podstawie uchwały organu stanowiącego tej jednostki oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny może przekazać od 1 września danego roku, w drodze umowy, prowadzenie takiej szkoły osobie prawnej niebędącej JST. Szkoły takie są finansowane z budżetu samorządowego w formie specjalnych dotacji oświatowych. Ich wysokość określa art. 25 ustawy z o finansowaniu zadań oświatowych. Mówi on, że: „Prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne publiczne szkoły, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, niebędące szkołami specjalnymi otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego będącej dla tych szkół organem rejestrującym, w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego oraz wskaźnika zwiększającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1”.
Z powyższych przepisów należy wnioskować, że JST zobowiązana jest finansować ww. szkoły w formie dotacji. Jednocześnie w przepisach nie występują inne regulacje prawne, które umożliwiałyby gminie przekazywanie spółce dodatkowo innych środków poza wspomnianą dotacją. W konsekwencji gmina nie może przekazywać środków np. na dowozy dzieci do szkoły publicznej, której organem prowadzącym sama nie jest.
Jednocześnie należy dodać, że spółka może finansować dowozy dzieci ze szkół ze środków otrzymanej dotacji. Uprawnia do tego art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Tamże postanowiono m.in., że „Dotacje, o których mowa w (…) art. 25 (…) są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań placówek wychowania przedszkolnego, szkół lub placówek w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:
1) pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki (…)”.
Zatem burmistrz miasta słusznie odmówił wsparcia spółce prowadzącej publiczną szkołę (przejętą od gminy) na sfinansowanie dowozów dzieci do tej szkoły. Miasto nie ma bowiem podstaw prawnych, aby oprócz dotacji oświatowej przekazywać środki na ten cel.
Podstawa prawna
•art. 9 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082)
•art. 14 ust. 1, art. 25, art. 35 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1930)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama