statystyki

Jak osoba niepełnosprawna może teraz otrzymać kartę parkingową

autor: Michalina Topolewska31.07.2014, 08:07; Aktualizacja: 31.07.2014, 10:03
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej

Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnejźródło: ShutterStock

Wszystkie wydane dokumenty uprawniające do zatrzymywania się na uprzywilejowanych miejscach postoju, po zmianie przepisów stracą ważność. Za wyrobienie nowego trzeba zapłacić 21 zł

Czytelnik, który otrzymał orzeczenie zaliczające go do znacznego stopnia niepełnosprawności, chce wyrobić dokument uprawniający do parkowania na uprzywilejowanych miejscach postoju. Słyszał jednak, że teraz trudniej jest taki dokument otrzymać. Czy przepisy faktycznie zostały zmienione?

Od początku tego miesiąca zmieniły się przepisy związane z uzyskiwaniem przez osoby niepełnosprawne karty parkingowej. Wprowadzony został nowy wzór tego dokumentu, zmodyfikowano część zasad jego wyrabiania oraz warunki, które musi spełnić osoba niepełnosprawna, aby otrzymać kartę. Obecnie prawo do niej ma osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła 18 lat oraz osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, o ile każda z nich ma znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. To oznacza, że dokumentu pozwalającego na korzystanie z kopert nie może już otrzymać osoba z lekkim uszczerbkiem na zdrowiu.

Aby wspomniane osoby mogły otrzymać kartę, muszą przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności, o jej stopniu lub o wskazaniu do ulg i uprawnień. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć wskazanie do karty parkingowej, czyli wspomniany wyżej zapis o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się. Ponadto w przypadku osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wprowadzone zostało dodatkowe ograniczenie. Mają one prawo do karty pod warunkiem, że na orzeczeniu oprócz informacji o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się, jako przyczyna ustalenia niepełnosprawności wskazana została choroba narządu wzroku (oznaczona symbolem 04-O), upośledzenie narządu ruchu (05-R) lub choroba neurologiczna (10-N).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • gra(2014-08-07 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Mniej niepełnosprawnych dostanie karty, a buraki w wypasionych brykach jak parkowały bez zezwolenia, tak parkować będą, i tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • ORZEŁ I WROGOWIE(2014-07-31 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    POOBCINANO KWOTY ZA POCHÓWEK, TERAZ KOLEJ NA NIEPEŁNOSPRAWNYCH KTÓRZY KOLEJNY RAZ MUSZĄ ZAPŁACIĆ ZA WYROBIENIE DOKUMENTU (KTÓRY BYŁ BEZTERMINOWY) I CZY TAKIE ROZWIĄZANIE BĘDZIE DO US ??? CZY ZEBRANE FUNDUSZE MOGĄ WYSTARCZYĆ NA KOLACYJKĘ W STUDIU NAGRAŃ POSIADACZOWI KARTY SŁUŻBOWEJ...NAWET MAŁPA NIE PODCINA GAŁĘZI NA KTÓREJ SIEDZI

    Odpowiedz
  • Zenobia(2014-08-16 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    W Krakowie na Placu STARY KLEPARZ na kopertach parkują samochody dostawcze z towarem przez cały dzień.
    Kiedy chciałem zrobić zdjęcie tego samochodu, przyszedł do mnie prawdopodobnie jego właściciel z uprzejmym zapytaniem czy chcę "dostać w mordę" Nie chciałem , i bardzo grzecznie opuściłem miejsce parkowania.
    Zadzwoniłem do Straży Miejskiej ,która przyjechała dopiero po 40-minutach. Przywitała się serdecznie z wyżej wymienionym "właścicielem samochodu " coś napisała w notatniku i odjechała z miejsca interwencji.

    Odpowiedz
  • iwan(2014-08-01 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    NAREŚCIE NIE DOSTANĄ KARTE TAK ZWANI SYMULANCI I CI CO NA BABCIE LUB DZIADKA MA KARTE
    CI OSTATN TO NAJWIĘKSI NIEPEŁNOSPRAWNI
    NIE DOŚĆ ŻE MA KARTE A BABCIA LUB DZIADEK LEŻĄ W DOMU I NIE MOGĄ JUŻ WYCHODZIĆ A TAKI CO MA KARTĘ WYKOŻYSTUJE JĄ I ZAJMUJE MIEJŚCE NAPRAWDĘ POTRZEBUJĄCYM
    NAJWYSZA PORA ABY PRZYJŻEĆ SIĘ TYM CO MAJĄ I BEZ PRAWNIE WYKORZYSTUJĄ
    SAM ZNAM GOŚCIA CO MIAŁ ZAWAŁ SERCA I SE ZAŁATWIŁ TAKĄ KARTE I JAKI ON NIEPEŁNOSPRAWNY JAK DLAMNI TO ON JEST PRZEWLEKLE CHORY NAWET I NIE TO
    GOŚ NARMALNIE PRACUJE SAMOCHODEM JEŹDZI JAK ON TAKI CHORY TO NAWET POWINO SIE ZABRAĆ PRAWKO
    PRZECZEPAĆ DOKŁADNIE TYCH CO MAJĄ KARTY I WYDAWAĆ TYM CO NAPRAWDĘ POTRZEBUJĄ
    CHORYM ZAWAŁOWCĄ NIE WYDAWAĆ

    Odpowiedz
  • parkingowiec(2014-08-01 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Karty parkingowe powinni otrzymać osoby które mają kłopoty z poruszaniem się. Można mieć umiarkowany stopień niepełnosprawności np. z powodu upośledzenia umysłowego czy to uprawnia do karty parkingowej?Przecież te osoby nie mają trudności z poruszaniem się

    Odpowiedz
  • POPISowiec(2014-08-01 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    Miejsc do parkowania normalnego co raz mniej , a dla niepełnosprawnych co raz więcej i są puste . Bo nie ma tylu chorych , chyba że na głowę urzędasów . Policja już dała sobie spokój z tym tematem . Od tego ma nadgorliwych Strażników Miejskich , to kolejni fiskusa sługusy .

    Odpowiedz
  • donek(2014-08-16 22:40) Zgłoś naruszenie 00

    karty ma i dalej będzie mieć masa naciągaczy.

    dlaczego społeczeństwo ma finansować pasożytów, którzy przez swoją głupotę jeżdżą na wózku? niech kretyn płaci teraz za wszystko, a nie żyje na koszt innych. Powinno sie polikwidować te koperty bo to tylko rodzi patologię, albo wyznaczyć płatne obszary parkowania, takie same stawki dla wszystkich bez wyjątków. Biedny nie jeździ autem.

    Odpowiedz
  • LOKI55(2014-08-02 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie symulanci przestaną korzystać z przywilejów, które należą się niepełnosprawnym ruchowo!

    Odpowiedz
  • Janek(2014-08-01 22:53) Zgłoś naruszenie 00

    Płatny artykuł dla biednych rencistow. tu jest poradnik za darmo: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/186243

    Odpowiedz
  • aw(2014-08-03 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Kombinują jak wszystkim utrudnić życie. Mam orzeczenie bezterminowe i Kartę też bezterminową. W Powiatowym Ośrodku , które ma wydawać nowe karty kombinują czy wzywać na komisje orzekającą , bo może komuś nogi odrosły.
    Nikt nic nie wie. Jakie druki, jakie procedury, ile kasy zedrzeć z chorego?

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2014-08-04 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze: tępić symulantów
    po drugie: dawać kartę na koszt gmin i dodatkowo wydawca powinien zwracać koszt załatwienia karty (dojazdy, komisje itp) , wtedy wezmą się za kontrolę tych lewych uprzywilejowanych z powodu obrazy uczciwości
    po trzecie: Malować trwałe duże (ogromne!) oznaczenia na samochodach używanych do przewozu uprawnionych osob/inwalidów (konieczność i są tacy), żeby były uprawnienia widoczne i latwe do skontrolowania ale nie nadużywane (legitymacja swoją drogą, ale na podszybiu zwykle leży xero)
    po czwarte: Inwalida potrzebuje przy wsiadaniu/wysiadaniu dużo miejsca (niestety) wózek, kule, sztywna noga, powinny być miejsca tylko do ww czynności, dla tych, którzy są wiezieni, a są np na rehabilitację, wizytę do lekarza, zakupy gdzie obecność jest konieczna
    po piąte: wielu , którym przysługuje karta parkingowa "nadrabia" sprawność protezami (i chwała im), ale dla osoby postronnej przy braku oznaczeń to powód do linczowania inwalidów w czambuł. Nie wiem jak to zrobić, ale takie sytuacje budzą najwięcej sprzeciwu osób , które nie umieją dostrzec czyjegoś kłopotu, a wiele osób sprawnych tak ma w upale.
    A w dodatku w Polsce jest zwyczaj robić problemy inwalidom/chorym/starym, gdzie tylko się da, z przykrością obserwuję od lat...

    Odpowiedz
  • Gość(2014-08-09 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    W PEŁNI SIĘ ZGADZAM Z NARZUCENIEM TEGO PRZEPISU NAM PRZE UE.
    PRACUJĘ W CENTRUM ONKOLOGII I WIEM,ŻE GRONO LUDZI ZAŁATWIŁO SOBIE KARTY INWALIDZKIE DAJĄC W ŁAPĘ,NAPRAWDĘ I TE OSOBY SĄ JESZCZE NAJBARDZIEJ BEZCZELNIE,NIE MAJĄC ŻADNYCH PROBLEMÓW Z CHODZENIEM,PARKUJĄC GDZIE POPADNIE ,CZY TO NA MIEJSCU DLA KARETEK,CZY DRODZE POŻAROWEJ TWIERDZĄC ,ŻE MAJA TAKĄ KARTĘ TO IM WOLNO.PRZEZ TO UDERZA TO W UCZCIWYCH LUDZI,KTÓRZY MAJĄ NAPRAWDĘ PROBLEMY ZE ZDROWIEM.OBY PO WYMIANIE KART (CHOCIAŻ W NASZYM PAŃSTWIE W TO NIE WIERZE) PRZYNAJMNIEJ W MAŁYM % TO SIĘ ZMIENIŁO

    Odpowiedz
  • donek(2014-08-11 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Janek z IP: 46.113.136.* (2014-08-01 22:53)

    Płatny artykuł dla biednych rencistow. tu jest poradnik za darmo: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/186243

    Omijać ten portal, żerują na niepełnosprawnych, prezes integracji nadzoruje Impela, gdzie miano wyłudzać orzeczenia o niepełnosprawności, liczne teksty o upadlaniu ludzi.

    Np. jak Integracja potraktowała niepełnosprawną, gorzej niż śmiecia i tak Integracja robi wszystkich w bambuko
    poszukajcie sobie na youtubie watch?v=ddtLtdZU7dY lub wpisując Na FB niepełnosprawna twierdzi, że ją poniżono

    Odpowiedz
  • donek(2014-08-11 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Janek z IP: 46.113.136.* (2014-08-01 22:53)

    Płatny artykuł dla biednych rencistow. tu jest poradnik za darmo: ledge/x/186243

    Omijać portal Integracji, żerują na niepełnosprawnych, prezes integracji nadzoruje Impela, gdzie miano wyłudzać orzeczenia o niepełnosprawności, liczne teksty o upadlaniu ludzi.

    Np. jak Integracja potraktowała niepełnosprawną, gorzej niż śmiecia i tak Integracja robi wszystkich w bambuko
    poszukajcie sobie na youtubie ddtLtdZU7dY lub wpisując Na FB niepełnosprawna twierdzi, że ją poniżono

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2014-08-11 19:34) Zgłoś naruszenie 00

    IWAN ty analfabeto-wez sie za polityke to moze pomoga ci skonczyc gimnazjum

    Odpowiedz
  • cudem uzdrowiona(2014-10-11 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie spełniam warunków do otrzymania karty... Mam znaczny stopień niepełnosprawności oznaczony 05R 10N poruszam się na wózku. I nie otrzymałam prawa do karty!. Pan doktor z komisji nie raczył przyjechać do mnie i orzeczenie wydał zaocznie. Ja akurat nie miałam jak dojechać i było to zaznaczone. Nie zawsze z zasiłku z opieki społecznej stać mnie na taksówki,a rodzina była w pracy. Neurolog pod opieką, którego jestem wyraźnie zaznaczył, że komisja ma być w miejscu zamieszkania. Czekałam cały dzień w wyznaczonym terminie i nikt się nie pojawił. Za 2tyg. dostałam orzeczenie pocztą.

    Odpowiedz