statystyki

Wójt będzie się bał dokładać do imprez czy kolonii

autor: Artur Radwan23.07.2014, 08:53; Aktualizacja: 23.07.2014, 09:02
Dr Stefan Płażek, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dr Stefan Płażek, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli Sąd Najwyższy uzna, że dotacja dla stowarzyszenia jest zlecaniem mu zadań, to ucierpi na tym współpraca gmin z takimi podmiotami - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Stefan Płażek, adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sądy za podstawę rozstrzygnięcia przyjęły art. 417 par. 2 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim, jeśli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono – na podstawie porozumienia – gminie albo innej osobie prawnej, to solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa. Interpretacja tego przepisu budzi pewne wątpliwości, które powinien rozstrzygnąć SN. Gmina słusznie uważa się za poszkodowaną. Regulacja mówi przecież o wykonywaniu zadań z zakresu władzy publicznej. Powstaje pytanie, czy zadanie publiczne jest tym samym, co zadanie z zakresu władzy publicznej. Wydaje się, że organizowanie kolonii nijak ma się do wykonywania władzy publicznej. To jest przecież pewne zadanie o charakterze tzw. administracji świadczącej, a nie władczej.

Tak. Przepis ma przecież zastosowanie do zlecenia zadania osobie prawnej. A jednostki sektora pozarządowego niekoniecznie muszą mieć taką formę. Z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wynika, że mogą to być też rozmaite jednostki bez osobowości prawnej, np. osoby fizyczne, grupy mieszkańców, inicjatywy i komitety lokalne, tzw. stowarzyszenia pozarejestrowe. Gdyby więc lokalna organizacja w tej gminie była takim podmiotem, to sądy nie mogłyby zastosować art. 417 par. 2 k.c. A przecież rodzaj organizacji to w tej sprawie okoliczność drugorzędna.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane