3 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie ministra rolnictwa z 2 maja 2014 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia określone w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt dotyczące postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego i produktami pochodnymi (Dz. U. poz. 629). Określa ono szczegółowe wysokości kar min. za niezgodne z prawem wytwarzanie i obrót produktami pochodzenia zwierzęcego, a także ich stosowanie w żywieniu zwierząt oraz nawożeniu. Penalizowane jest także usuwanie i składowanie niektórych materiałów odzwierzęcych niezgodnie z przepisami regulującymi gospodarkę takimi odpadami.
To tylko niektóre naruszenia przepisów dotyczących postępowania z produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego, za które przewidziane są kary pieniężne. Nakładane one będą w drodze decyzji administracyjnych, do wysokości trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Na nowe przepisy powinni więc zwrócić uwagę szczególnie hodowcy i przedsiębiorstwa wykorzystujące produkty pochodzenia zwierzęcego w swojej działalności (np. zakłady mięsne i ubojnie).
Do niedawna zachowania stanowiące naruszenia nakazów posługiwania się produktami pochodzenia zwierzęcego traktowane były jako wykroczenia i przestępstwa. Ich wysokość określał sąd w postępowaniu karnym lub wykroczeniowym. Obecnie mają one charakter administracyjny. Zmianę tą wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (z 22 listopada 2013 r., Dz. U. z 2014 r., poz. 29), która weszła w życie 24 stycznia b.r. Jednak nowe regulacje ustawowe do tej pory nie mogły być stosowane z powodu braku odpowiedniego aktu wykonawczego, określającego wysokość kar.
Powyższe zmiany w prawie są odpowiedzią na zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która zwracała uwagę na naruszenia zakazów dotyczących karmienia zwierząt paszą zawierającą przetworzone białka zwierzęce, a także na niedostatecznie odstraszający charakter stosowanych wcześniej sankcji. Odpowiedzialność administracyjna, którą cechuje pewien automatyzm, miała być bardziej skutecznym środkiem reakcji na naruszenia przepisów.
- Niestety zmiana trybu na administracyjny prowadzi do sytuacji, gdy kary mogą być wymierzane również za nieświadome naruszenia przepisów – przekonuje Krzysztof Przedpełski, ekspert Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Jego zdaniem, organami właściwymi do orzekania w sprawach kar powinny pozostać sądy, a zmiany w prawie zostały wprowadzone wbrew woli zainteresowanych środowisk branżowych i opinii naukowych.