statystyki

Zakładasz żłobek? Uwaga, zmieniają się przepisy

autor: Michalina Topolewska26.05.2014, 16:00

Dzieci oraz ich opiekunowie będą mogły korzystać z jednej szatni oraz toalety. Takie ułatwienie przewiduje projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych. Zastąpi ono obowiązujące obecnie przepisy, które na podstawie art. 6 ustawy z 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz innych ustaw (Dz.U. poz. 747) wygasną 12 lipca 2014 r.

Nowe rozporządzenie wprowadza kilka zmian, z których część ma charakter doprecyzowujący. Przewidują one m.in., że pozytywna opinia straży pożarnej i sanepidu, która potwierdza spełnianie standardów sanitarnych i ochrony przeciwpożarowej, ma mieć formę decyzji administracyjnej. Uregulowana będzie też kwestia związana z minimalną powierzchnią pomieszczeń, która ma przypadać na określoną liczbę przebywających w nich dzieci. Zgodnie z nowym brzmieniem projektu mają one dotyczyć każdego pokoju przeznaczonego na zbiorowy pobyt maluchów.

Inną zmianą jest umożliwienie maluchom i pracownikom żłobka lub klubu dziecięcego korzystania z tych samych urządzeń sanitarnych, pod warunkiem dostosowania ich do potrzeb dzieci. Na tej samej zasadzie w jednym miejscu będzie mogła być przechowywana odzież podopiecznych i personelu.

– Wydaje się, że to mała zmiana, ale jest ona bardzo istotna z punktu widzenia zakładających miejsca opieki, bo część pracowników sanepidu interpretowała przepisy w ten sposób, że wymagała oddzielnych pomieszczeń – mówi Teresa Ogrodzińska, prezes Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane