Urząd Ochrony Konkurencji i Kosumentów (UOKiK) prowadzi obecnie 27 postępowań w sprawie ewentualnego naruszenia przepisów antymonopolowych w związku ze zmianą przepisów dotyczących gospodarowania odpadami, podał Urząd w komunikacie. Pierwsze zakończone postępowanie doprowadziło do nałożenia blisko 400 tys. kary na spółkę, która wykorzystała swoja pozycję monopolisty na lokalnym rynku gospodarowania odpadami i bezpodstawnie podniosła ceny za przyjęcie śmieci.

"Nowe prawo nie może być pretekstem do działań szkodliwych dla rynku" – powiedziała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, cytowana w komunikacie.

Zakończone postępowanie dotyczyło spółki Chemeko-System z Wrocławia. Posiada ona jedyną regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych(RIPOK) w części województwa dolnośląskiego, obejmującej m.in. Wrocław. Postępowanie zostało wszczęte w kwietniu 2013 r. po licznych skargach, m.in. władz samorządowych, przedsiębiorców i spółdzielni mieszkaniowych. Wykazało ono, że spółka "wykorzystała fakt posiadania pozycji monopolistycznej na lokalnym rynku i znacząco podniosła ceny za przetwarzanie i składowanie zmieszanych odpadów komunalnych".

"Podwyżka wyniosła blisko 115%" - podano w komunikacie.

Ponieważ stawki stosowane przez spółkę są najwyższe wśród podobnych RIPOK w regionie (średnio o ponad 40% większe) Urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości blisko 400 tys. zł Decyzja nie jest ostateczna, nadano jej jednak rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że przedsiębiorca natychmiast musi zaprzestać niedozwolonej praktyki.

Inne, prowadzone obecnie postępowania dotyczą m.in. miejskich gmin w Krakowie i Sopocie. Są to postępowanie wyjaśniające, co oznacza, że na tym etapie toczone są w sprawie, a nie przeciwko samorządom, podsumowano w komunikacie.