Zamieszanie i niepewność wokół ustawy śmieciowej. Brakuje informacji dotyczących technicznych szczegółów, a one są najważniejsze.
Zamieszanie i niepewność wokół ustawy śmieciowej. Brakuje informacji dotyczących technicznych szczegółów, a one są najważniejsze.
Może się zdarzyć tak, że dotychczasowa firma, która nie wygrała przetargu, jeszcze przed 1 lipca usunęła pojemniki, a nowy operator jeszcze nie zdążył ich dostarczyć. Gminy zapewniają, że robią wszystko, by pojemniki były dostarczane jak najszybciej. Przekonują też, że w przypadku czasowego braku pojemników do segregacji odpady selektywnie zebrane można pozostawić przy pojemnikach na zwykłe śmieci.
Nie jest to konieczne. Zakłady utylizacyjne, do których trafiać będą odpady, dysponują rozrywarkami worków, w związku z czym można zbierać w domu odpady w workach, które należy wrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady.
Kwestie te powinny zostać szczegółowo określone w gminnym regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Co do zasady butelki PET (odkręcone i zgniecione) oraz nakrętki wyrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne. Jeżeli nakrętki lub wieczka od słoików są np. z metalu, to powinny one trafić do pojemnika, w którym zbierane są m.in. odpady metalowe. Tak więc jeżeli chcemy się pozbyć słoików, powinniśmy wyrzucić je do pojemnika, w którym zbierane jest szkło, a nakrętki – do osobnego pojemnika.
W praktyce nie, choć także te kwestie powinny zostać jasno określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Jeśli w gminie odpady z tworzyw sztucznych są zbierane łącznie z papierem, wskazane jest ich czyszczenie, tak by papier nie został zanieczyszczony. Jeśli papier i odpady z tworzyw sztucznych zbierane są oddzielnie, wystarczy usunąć zawartość opakowania – mycie nie jest potrzebne. Najczęściej jednak to właściciel nieruchomości podejmie decyzję, czy np. przepłukiwać butelki.
Wszelkie puszki po napojach, konserwach, kapsle, drobny złom żelazny i metale kolorowe należy wyrzucać do żółtych pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne i plastik. Przed wrzuceniem należy zgnieść puszki, dzięki czemu więcej odpadów zmieści się w pojemniku.
Jeśli chodzi o pieluchy – zazwyczaj wystarczy wyrzucić je do pojemnika na odpady zmieszane. Sprawa się komplikuje, gdy gmina w regulaminie wyznaczy odrębne zbieranie odpadów higienicznych lub gdy zdecyduje o przekazywaniu tego typu resztek do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Wówczas rodzice niemowląt musieliby praktycznie codziennie odwiedzać taki punkt.
Niektóre gminy dają takie rozwiązanie lub są w trakcie jego opracowywania. W Gdańsku osoby o niskich dochodach mogą składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Można się o niego ubiegać niezależnie od tego, czy mieszka w lokalu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy w domu prywatnym. Zwykle gminy, które dają ulgi w opłatach śmieciowych, przyznają je rodzinom wielodzietnym, np. uchwalając, że trzecie i każde kolejne dziecko będzie zwolnione z opłat (w przypadku gdy gmina ustaliła metodę naliczania stawek w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama