Za śmieci zapłacisz dwa razy, jeśli nie wypowiesz dotychczasowej umowy

autor: Tomasz Żółciak05.02.2013, 06:55; Aktualizacja: 05.02.2013, 08:14
Nie wypowiadając w porę umowy na wywóz śmieci można sporo stracić

Nie wypowiadając w porę umowy na wywóz śmieci można sporo stracićźródło: ShutterStock

Jeśli nie rozwiążemy umowy przed 30 czerwca, będziemy musieli płacić za śmieci podwójnie – gminie i wybranej przez nią firmie oraz dotychczasowemu odbiorcy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • kaz(2013-02-05 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Śmieciowy kraj i śmieciowy problem.

    Odpowiedz
  • Najemca TBS(2013-02-05 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    U mnie w budynku wielorodzinnym opłaty za CO, ciepła woda, zimna woda, śmieci, ścieki pobiera administrator - zarządca budynkiem. Czy gmina z którą nic nie podpisywałem będzie miała prawo pobierać jeszcze raz odemnie za wywóz śmieci i ścieków???

    Odpowiedz
  • AB(2013-02-05 09:01) Zgłoś naruszenie 00

    tylko w takim chorym kraju mozna bylo wprowadzic taki przepis!

    Odpowiedz
  • ewa(2013-02-05 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    nie tym problemem zajmie się zarządca i to na nim ciąży obowiązek za to ma placone

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2013-02-05 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wypowiem umowę firmie od śmieci, to będę musiała oddać kosze, które mi ta firma wydała. A kto da mi nowe kosze? Czy mam je sobie sama kupić czy poprosić Prezydenta miasta?
    Nie widzę nic mądrego w nowej ustawie.

    Odpowiedz
  • Dociekliwy.(2013-02-05 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Poseł Tadeusz Arkit -PO.
    Proszę o objaśnienie jak będą pobierane opłaty w Gdańsku, gdzie Pana klubowi radni są za metodą powierzchniową. Ustawodawca nie określił definicji tej metody. Pragnę zauważyć, że jest 11 obowiązujących w Polsce definicji "powierzchni" oraz 2 obowiązujące normy. Ponieważ ustawodawca nie określił jaka definicja będzie obowiązująca wynikną z tego spory sądowe. Uważam, że z uwagi na brak jasnej definicji ustawodawcy, metoda ta nie może być stosowana. Ustawodawca nie dał również możliwości jej określenia poprzez rozporządzenie.Co Pan na to?

    Odpowiedz
  • Piotrek(2013-02-05 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    To nieprawda, że zarządcy budynków wielorodzinnych będą pobierali podatek śmieciowy. Tak to sobie wyobrażają miasta/gminy, ale to jest niezgodne z ustawą. W przypadku wspólnot zarządca obliczy podatek tylko odnośnie nieruchomości wspólnej (z definicji niezamieszkała, brak lokali mieszkalnych, minimalne zużycie wody). W przypadku spółdzielni sprawa jest bardziej złożona - spółdzielnia naliczy i odprowadzi podatek od mieszkań spółdzielczych (zarówno lokatorskie, jak i własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu), ale już nie od własności "hipotecznej". Należy dokładnie przeanalizować treść art. 2 ust. 1 pkt 4 oraz art. 2 ust.3 ustawy o utrzymaniu czystości... (pojęcie "właściciel nieruchomości"), oraz ustawy o własności lokali (art. 3 ust. 2) i kodeksu cywilnego (art. 46). Wtedy będzie jasne dlaczego takie podejście jest prawidłowe.

    Odpowiedz
  • kontra(2013-02-05 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    to jest bardzo ciekawa interpretacja. Na mocy ustawy wywóz śmieci organizuje gmina i ona wyznacza odbiorcę tym samym wszyscy dotychczasowi odbiorcy nie mają prawa pobierać żadnych opłat ponieważ gmina wyznacza odbiorcę odpadów w takim układzie co mnie to obchodzi skoro ustawowo wprowadza się zarządcę odpowiedzialnego za wywóz odpadów. Czy ktoś w tym kraju logicznie myśli czy jest inteligencja Palikota

    Odpowiedz
  • ny(2013-02-05 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    TO bedzie SYF na ulicach bo ludzie beda wyrzucac gdzie sie da . ZEBY zylo sie LEPIEI POpaprancom

    Odpowiedz
  • 007KAL(2013-02-05 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    1. Podatek od śmieci powinien być związany ze sztuką obywatela, bo to on (ten obywatel) jest źródłem śmieci i wtedy zabawy w stylu zamykania kubłów i podrzucania śmieci przez tych z domków jednorodzinnych tym z bloków nie będzie mieć sensu..
    2. Jeżeli Ustawa zmieniła moje obowiązki, to może Ustawa "z automatu"
    wypowie dotychczasowe umowy i przejmie roszczenia "za zerwanie umów"
    3. Pytanie pomocnicze, czy parlametarzyści zrobili w 2012 roku "coś dobrze ?"

    Odpowiedz
  • xxx(2013-02-05 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    POstkomuna kolejny gniot wyprodukowała otóż powierzchnia lub woda produkują śmieci, premia dla marszałka sejmu za dobrą pracę zakładu

    Odpowiedz
  • Wciąż zaskakiwany(2013-02-05 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejne "dzieło" naszych wybrańców - poje... . Czy ci "wybrańcy" narodu mają w głowach pianę czy ... ? Jak mozna tworzyć tak idiotyczne przepisy? Jeśli narzuca się obywatelom nowy system rozliczeń śmieciowych, to z chwilą przejęcia przez samorządy odpowiedzialności za organizację odbioru odpadów komunalnych ex lege powinny wygasać dotychczasowe umowy miedzy obywatelami a odbierającymi. I taki przepis powinien się znaleźc w ustawie (śmieciowej - nie bez racji i nieprzypadkowo tak nazywanej). Racjonalnie myślący dodaliby jeszcze jeden: obywatel w terminie 3 m-cy od wejścia ustawy w życie może wznowić rozwiazaną z mocy prawa umowę, na niezmienionych warunkach, chyba że strony ustalą nowe. I koniec.
    A w ogóle to wszystko to wyglada na zamiar realizacji takiego oto scenariusza: samorządy wyduszą od mieszkańców możliwie najwyższe opłaty ale wybranym w przetargach odbiorcom odpadów zapłacą jak najmniej, ograniczając zakres wymaganych od nich usług (np. wywóz raz w miesiącu i tylko odpadów o wymiarach do 10 cm). Załatają dziury w budżetach, a mieszkańcy bedą musieli zawierać dodatkowe umowy sami. UŁATWIMY IM ŻYCIE I UTRZYMAMY W MOCY POZAWIERANE DOTĄD INDYWIDUALNE UMOWY. Brawo!!!

    Odpowiedz
  • kicia(2013-02-05 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale ***** ta polandia!!!

    Odpowiedz
  • MRÓWA(2013-02-05 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    COŚ MI SIĘ WYDAJE, ŻE USTAWA ,ŚMIECIOWA BĘDZIE GWOŻDZIEM DO TRUMNY PLATFORMY.POSTAWI KROPKĘ NAD I POTWIERDZAJĄC WSZECHOGARNIAJĄCY CHAOS W KRAJU. ZAMIAST KASY ZE ŚMIECI NA WYBORY /BO PRZECIEŻ O TO CHODZI BĘDZIE WIELKI KLOPS.

    Odpowiedz
  • stif(2013-02-06 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    takie informacje winne znależć się na piśmie w każ dym domu tuchodzio pieniądze !

    Odpowiedz
  • poltergeist(2013-02-06 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Poseł Tadeusz Arkit i współtwórcy nowej ustawy śmieciowej ocknęli się z letargu i po przebudzeniu doszli do wniosku, że muszą wszystkich w Polsce uszczęśliwić i pokazać, że są tej Polsce bardzo potrzebni. Siedzieli, dumali i wydumali, że obywatela jest jeszcze kolejna okazja oskubać a zyskają gminy, budżet i cholera wie kto jeszcze oprócz oczywiście obywateli. Jakoś nikt nie budzi się z letargu z okrzykiem Eureka !!!, wiem jak należy zlikwidować bezrobocie, Eureka !!! już wiem jak raz na zawsze skończyć z nieudolnością w służbie zdrowia. Eureka, Eureka już wiemy co zrobić aby ten kraj był przyjazny dla jego mieszkańców. Niestety sen notabli trwa i chyba tylko odgłos wybuchających petard i burdy uliczne mogą sprawić, że się obudzą. I oby nie byli zaskoczeni, że mogą się już nie obudzić.

    Odpowiedz
  • PO-MYLENIEC(2013-02-06 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    – Każdy mieszkaniec musi umowę sam wypowiedzieć – mówi poseł Tadeusz Arkit (PO), współtwórca ustawy śmieciowej.
    NASTĘPNY GENIUSZ Z PO.PRAWO ZMIENIA ALE KAZDY MUSI MARTWIĆ SIE O SIEBIE I ZASTANAWIAC JAK ZROBIC ABY SIĘ DO NIEGO ZASOSOWAĆ NIE MAJĄC PRZEPISÓW WYKONAWCZYCH.GMINY NIE WIEDZA CO Z TYM FANTEM ZROBIC.

    Odpowiedz
  • nyzzzc(2013-02-06 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    To ludzie mają latać po urzędach i wypowiadać umowy

    Odpowiedz
  • Tobi(2013-02-06 16:50) Zgłoś naruszenie 00

    A co będzie jak ja wypowiem poprzednią umowę a nowa nie wejdzie w życie?.Ale mamy dupków a nie posłów.

    Odpowiedz
  • czarnyhs(2013-02-07 01:24) Zgłoś naruszenie 00

    zafundowano nam na nasz koszt ( niestety) kolejny "burdel"...

    Odpowiedz