Ustawa śmieciowa: Według jakich kryteriów gminy mogą naliczać opłaty?

31.01.2013, 15:01; Aktualizacja: 01.02.2013, 12:05
Meżczyzna wyrzucający śmieci

Meżczyzna wyrzucający śmieciźródło: ShutterStock

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622 z późn. zm.) utrzymanie czystości i porządku w gminie należy do jej zadań własnych. W praktyce oznacza to, że to właśnie gminy są odpowiedzialne między innymi za wywóz odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Informacja prasowa
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • zwykły obywatel(2013-02-01 00:07) Zgłoś naruszenie 30

    Domagam się przywrócenia opakowań wielokrotnego opakowania i punktów skupu opakowań szklanych, plastikowych i makulatury. Zamiast płacić za odbiór śmieci - chcę odzyskać swoje pieniądze. Bo cena opakowania jest wliczona w cenę produktu. A tu nie dość, że mnie okradają, to żądają za to kosmicznej ceny.

    Odpowiedz
  • gdf(2013-02-22 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Co z pojemnikami na śmieci, teraz mając umowę podpisaną z firmą odbierającą śmieci mam w dzierżawie kosz, gdy rozwiążę umowę z firmą zabiorą mi kosz. Czy gmina da mi kosz czy kosz muszę wypożyczyć z firmy odbierającej śmieci, która wygra przetarg; paranoja jakaś, teraz płacę za wywóz śmieci 24 zł na miesiąc po ustawie będzie opłata od osoby i wyniesie w przypadku zamieszkiwania 5 osób 85 zł. Chyba zrezygnuję z obywatelstwa tego kraju bo już dłużej nie mam ochoty się denerwować i dorabiać darmozjadów urzędników.

    Odpowiedz
  • mamuśka(2013-02-22 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa ta jest również bardzo prorodzinna i proekologiczna, jeśli chcesz segregować śmieci , musisz np. umyć kubek po jogurcie zużywasz wodę i prąd , kupić worek za 1zł do którego go wrzucisz , twój czas na segregacje i jak to wszystko sumujesz to się to wcale nie opłaca i gdzie ekologia .Wczoraj usłyszałam od radnego naszej gminy, że ekologia kosztuje a gmina też musi zarobić i woli żeby mieszkańcy nie segregowali śmieci tylko płacili najwyższą stawkę od osoby, to jak ma być dobrze!!! Tyle w Polsce mówi się , o tym by rodziło się więcej dzieci , a opłaty śmieciowe pobierane są już za noworodka , to gdzie tu sens decydowania się na więcej dzieci niż jedno. Masakra!!!

    Odpowiedz
  • Jolanta(2013-02-23 12:15) Zgłoś naruszenie 00

    Opłata śmieciowa to dodatkowy podatek na rzecz państwa. Mieszkam w Warszawie płacę za wywóz śmieci w miejscu zamieszkania . Posiadam również działkę niedaleko Warszawy na której średnio przebywam 3 miesiące w roku . Ostatnio dostałam od gminy pismo z cennikiem za wywóz śmieci z działki. Działki rekreacyjne zostały tam zakwalifikowane do grupy przedsiębiorstw . 20 zł na miesiąc za 120 l (skąd te ilości jeżeli na działkach ludzie przebywają najczęściej w weekendy i może ze 2 miesiące wakacji) i posegregowane odpady od kwietnia do października bo tyle czasu według gminy mam przebywać na działce. Do tej pory odpadki kompostowałam na działce a pozostałe wywoziłam do Warszawy bo tam opłacałam wywóz śmieci. Po rozmowie w gminie gdy powiedziałam że nie zostawiam śmieci na działce i nie przebywam tam 7 miesięcy Pan rozkosznie odpowiedział mi że to nie ważne - mogę nie nieć żadnych śmieci mogę tam w ogóle nie zamieszkiwać ale i tak muszę płacić za gotowość do ich wywożenia. Ja już płacę za gotowość do wywożenia śmieci w miejscu zamieszania Dlaczego mam płacić za nic. Do tego dochodzi również fakt ,że osoby zamieszkujące teren gminy płacą tylko 8,5 zł za osobę za wywóz śmieci bez względu na ich ilość.

    Odpowiedz
  • jakub(2013-02-21 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Mam propozycje opłaty od osoby za wodę za prąd za gaz za nieczystości płynne za zużycie tlen do oddychania.Oczywiście że to jest kolejny podatek niegospodarność gminna i idiotyzm trzeba pokryć niedobory.

    Odpowiedz
  • takisiak(2013-02-22 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    Taką ustawę to niech se w dupę wsadzą.

    Odpowiedz
  • Baton(2013-02-24 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    co za kraj ciule z rządu patrzą jak tylko okraść obywateli masz mieszkanie płacisz masz dom płacisz a jak masz jedno i drugie to choć nie masz tyle śmieci to płacisz dwarazy więcej. tego ciula Tuska powinło się odszczelić już dawno.

    Odpowiedz
  • wkurzony(2013-03-04 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    wyrzucić ŚMIECIE z Wiejskiej

    Odpowiedz
  • zdesperowany obywatel(2013-03-08 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    myślę że tzw. ustawa śmieciowa to żart na pryma aprilis. Jak to nasz były Prezydent RP powiedział nie o take Polske walczyłem. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • cd(2013-01-31 18:42) Zgłoś naruszenie 00

    Tą ustawę to chyba pisano po dużej bibie albo w psychiatryku, jak można opłatę za wywóz odpadków stałych uzależnić od ilości zużytej wody? albo ilości osób?. A ja pytam dlaczego nie zobowiązano Gmin do odzyskiwania surowców wtórnych NA TERENIE GMIN i sprzedaży ich Zakładom produkcyjnym, które takie surowce wykorzystują ba nawet tworzenia takich Zakładów na terenie Gmin. To jest taki sam knot jak ustawa o TBS, gdzie olbrzymi majątek Gmin oddano cwaniakom Gminom pozostawiając koszty a dochody do prywatnych kieszeni cwaniaków.

    Odpowiedz
  • kolejkowicz(2013-02-01 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    kiedys byly skupy makulatury i bylo moizna soporo zarobic bez tych nie nazywajac kretynskich decyzji dlaczego nie podpatrzono jak to robia inne panstwa w uni i moze usprawnic ale tylko ludzi gnebic.

    Odpowiedz
  • xyz(2013-02-01 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    To będzie skandal a nie ustawa jak zwykle e w tym kraju .Co by tu jeszcze sp.. co by jeszcze... aby ludziom było coraz gorzej.W takich blokach wielorodzinnych segregacja śmieci będzie niemożliwa nawet jeżeli wielu będzie chciało to robić. Już teraz do śmietników blokowych podrzucane sa śmieci z domków jednorodzinnych bo blok uważa się za niczyje pomimo że mieszkańcy ich płacą coraz więcej za wszystko.

    Odpowiedz
  • Poliarchia(2013-03-14 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    W roku 2016 tzw. Polska zbankrutuje - politycy już o tym wiedzą i próbują się jeszcze dorobić naszym kosztem, a potem uciekną poza obszar odpowiedzialniości. Jeżeli Polacy nie obalą rządu i nie zreformują ustroju politycznego swojego państwa przed końcem 2015 roku, to czeka nas koniec III Reczpospolitej i początek 3. wojny światowej. Już najwyższy czas na powrót prawowitego króla.

    Odpowiedz
  • Arti(2013-02-05 13:35) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety ta ustawa to kolejny bubel prawny pozwalajacy gminom na pełną dowolność w ustanowieniu kolejnego podatku. Przykłady:
    1. Jak mozna uzależnić opłatę od ilości zużytej wody? Jezeli ktoś ma duzy ogródek i trawnik i często je podlewa to źle. Dlaczego np. nie od ilości odprowadzanych ścieków.
    2. Absurdem jest też uzależnianie opłaty śmieciowej id pow. zamieszkiwanego lokalu. Czy starsze, dobrze sytuowane małżeństwo zamieszkujące w 200 metrowym domku jednorodzinnym produkuje więcej śmieci niż młode małżeństwo z dwójką dzieci mieszkające w mieszkaniu o powierzchni 50 metrów?

    Niestety jest to kolejny dowód na próbę wprowadzenia kolejnego podatku gminnego i zapewne władze gmin skwapliwie z tej okazji skorzystają

    Odpowiedz