statystyki

Perły Samorządu 2020. Miasta do 100 tys. mieszkańców

autor: Bożena Ławnicka, Katarzyna Nocuń, Zofia Jóźwiak14.10.2020, 07:20; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:44
Sopot uzdrowisko

Sopot słucha głosu mieszkańców i chce inwestować w projekty poprawiające ich komfort życia. Był pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się oddać im część swoich funduszy w ramach budżetu obywatelskiegoźródło: ShutterStock

Prezentujemy zwycięzców tegorocznego rankingu Perły Samorządu w kategorii "Miasta do 100 tys. mieszkańców".

Sopot słucha głosu mieszkańców i chce inwestować w projekty poprawiające ich komfort życia. Był pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się oddać im część swoich funduszy w ramach budżetu obywatelskiego. W ciągu dziewięciu lat jego funkcjonowania udało się zrealizować prawie 200 inwestycji, zarówno dużych, jak remont ul. 23 Marca, jak i wiele małych, których życzyli sobie sopocianie.

Miasto nie żałuje też pieniędzy na ochronę zdrowia i profilaktykę, w ubiegłym roku wydano na ten cel 3,7 proc. z ogólnego budżetu. To jeden z największych wskaźników w kraju. Gmina współfinansowała m.in. „Program zapobiegania niepełnosprawności osób w podeszłym wieku” i „Program wczesnego wykrywania nowotworu gruczołu krokowego”, a także kupowała dodatkowe świadczenia zdrowotne. Ponadto pod koniec ub.r. ruszyło sopockie Centrum Opieki Geriatrycznej, czyli pierwszy szpital geriatryczny w województwie. Koszt jego utworzenia wyniósł ponad 31 mln zł, z czego 10,9 mln zł stanowiły środki gminne.

W trosce o mieszkańców i turystów Sopot realizuje też inwestycje, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Przebudowano skrzyżowania o ruchu okrężnym z azylami dla pieszych, a przy ruchliwych miejscach zainstalowano mierniki prędkości. Rozszerzono strefę „Tempo 30”. A ponieważ kłopotem, zwłaszcza w sezonie letnim, jest brak miejsc parkingowych, stale zachęca do korzystania z ciągle poszerzanej oferty komunikacji publicznej, darmowego parkingu przy ERGO ARENIE i do zmiany środka lokomocji. A rowerem jest gdzie w Sopocie jeździć – miasto wybudowało ponad 22 km dróg rowerowych, co stanowi ponad 30 proc. ogółu sopockich ulic. Oprócz tego na 33 ulicach dolnego Sopotu można jeździć „pod prąd” ulicami jednokierunkowymi.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane