statystyki

Perły Samorządu 2020. Oto zwycięzcy w kategorii "Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców"

autor: Patrycja Otto14.10.2020, 06:01; Aktualizacja: 14.10.2020, 08:44
To już tradycja, że Gdańsk plasuje się na szczycie rankingu. Nie bez powodu, bo co roku bije swoje rekordy

To już tradycja, że Gdańsk plasuje się na szczycie rankingu. Nie bez powodu, bo co roku bije swoje rekordyźródło: ShutterStock

1. Gdańsk - Bicie własnych rekordów z korzyścią dla gdańszczan i turystów.

2. Kraków - Stałe dążenie do lepszej jakości powietrza.

3. Łódź - Miasto, które chce być liderem wygodnego życia.

To już tradycja, że Gdańsk plasuje się na szczycie rankingu. Nie bez powodu, bo co roku bije swoje rekordy. W 2019 r. odnotował najwyższą w swojej historii liczbę mieszkańców – 470 907 osób (najwięcej od 1987 r.). Do użytku oddano 7,3 tys. lokali mieszkalnych, o prawie 0,5 tys. więcej niż w 2018 r. Rosły też możliwości inwestycyjne miasta, m.in. dzięki projektom realizowanym w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Tylko w 2019 r. ich wartość łączna wyniosła blisko 1,6 mld zł netto, z czego ok. 288 mln zł netto to kwota przeznaczona na cele publiczne. Przybywa też miejsc w przedszkolach, jest więcej szkół – w ubiegłym roku oddano do użytku kolejną podstawówkę z salą gimnastyczną, kompleksem boisk i biblioteką. Gdańsk kontynuuje program wdrożony w 2016 r., którego celem jest zwiększanie dostępu do lokali dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Łącznie na ich potrzeby przekazano 156 mieszkań, przy czym wsparciem objęto 432 osoby. Miasto dąży także do poprawy bezpieczeństwa. Efektem jest oddanie w ubiegłym roku do użytku 18 km nowych tras rowerowych oraz zwiększenie o 760 miejsc postojowych dla jednośladów. Zadbano też o pieszych, modernizując ponad 44 km chodników.

Aby mieszkańcy mogli korzystać z bogatej oferty miejskich instytucji kultury i sportu, systematycznie jest rozwijana Gdańska Karta Mieszkańca. Jest też ona jednym z dokumentów pozwalających na oddanie głosu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Gdańsk myśli o tym, jak zwiększyć wpływy do budżetu – ma w tym pomóc m.in. wpisanie gdańskiej kultury carillonowej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane