statystyki

450 mln zł na żłobki i kluby z programu „Maluch+”

autor: Michalina Topolewska11.08.2020, 11:35; Aktualizacja: 11.08.2020, 11:37
W tym roku wyjątkowo wcześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło konkurs w ramach kolejnej edycji programu „Maluch+”.

W tym roku wyjątkowo wcześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło konkurs w ramach kolejnej edycji programu „Maluch+”.źródło: ShutterStock

Samorządy oraz podmioty prywatne mogą przygotowywać dokumentację potrzebną do ubiegania się o przyznanie pieniędzy na zakładanie i utrzymanie placówek dla dzieci poniżej 3. roku życia. Wnioski o dotację na 2021 r. będą przyjmowane od 7 września.

W tym roku wyjątkowo wcześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło konkurs w ramach kolejnej edycji programu „Maluch+”. W poprzednich latach miało to miejsce na jesieni, natomiast już teraz na stronie internetowej resortu opublikowane zostały informacje o zasadach, jakie obowiązują przy wnioskowaniu o pieniądze na 2021 r., oraz druki, które trzeba wypełnić. Przyszłoroczna edycja konkursu, wzorem wcześniejszych, składa się z czterech modułów. Pierwsze dwa są skierowane do samorządów (gmin, powiatów, samorządów wojewódzkich).

W module pierwszym te ostatnie mogą starać się o dofinansowanie do tworzenia żłobków i klubów dziecięcych oraz zatrudniania dziennych opiekunów (a także o dotacje na ich bieżące funkcjonowanie, jeśli zacznie się ona w ciągu 2021 r.). Co istotne, jest on podzielony na dwie części. Ta oznaczona jako moduł 1a jest przewidziana dla tych gmin, na których terenie nie ma żadnej samorządowej instytucji opieki. Z kolei moduł 1b umożliwia uzyskanie wsparcia na zakładanie placówek w pozostałych gminach – przy czym obowiązuje tu dodatkowy warunek wskazujący, że wnioskowana wysokość dotacji nie może być wyższa niż 6 mln zł. Jednocześnie zgodnie z przyjętymi zasadami programu, w module 1a kwota przeznaczona na utworzenie jednego miejsca w żłobku i klubie dziecięcym wynosi 33 tys. zł, a w module 1b jest to 30 tys. zł. W tym drugim przypadku kwota zwiększyła się w porównaniu z tegoroczną edycją Malucha+ (w którym samorząd mógł otrzymać 25 tys. zł na jedno miejsce). Jeżeli wniosek w module 1a lub 1b będzie obejmował dziennego opiekuna, to dotacja wyniesie tak jak w tym roku 5 tys. zł na jedno miejsce.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane