Przez formularz dostępny na stronie Soi.mz.gov.pl samorządy mogą zamawiać bezpłatne środki ochrony dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Samorządy mogą bezpłatnie zamówić maski, przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk i płyny do dezynfekcji powierzchni. Materiały rozdysponują urzędy wojewódzkie we współpracy z MSWiA. Resort zapewnia, że dysponuje odpowiednim zapasem.

Informacja o planowanym uruchomieniu została wysłana przez Krajowe Biuro Wyborcze (z adresu soi@csioz.gov.pl) na skrzynki dla gmin w domenie @pkw.gov.pl z zaproszeniem – linkiem do aplikacji. Portal ruszył we wtorek rano. Zamówienie należy złożyć do 18.06.2020 r. do godz. 15.00.

MZ wyjaśnia, że w celu zalogowania się do systemu trzeba kliknąć w link i założyć konto. Należy zapamiętać hasło do aplikacji, ponieważ nie ma możliwości samodzielnego restartowania. Do jego wypełnienia nie jest konieczne upoważnienie.

Formularz będzie dostępny do czwartku do godz. 15.00. Złożenie zamówienia jest możliwe wyłącznie raz. Nie ma możliwości jego korekty.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca, a głosowanie będzie możliwe w godzinach 7.00-21.00. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną – w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas – 12 lipca – odbędzie się druga tura wyborów.