statystyki

Rusza nowa edycja „Opieki wytchnieniowej” dla osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska19.03.2020, 08:23; Aktualizacja: 19.03.2020, 08:25
Co ważne, w porównaniu do pierwszej edycji programu złagodzone zostały wymogi co do tego, w jakich miejscach może przebywać osoba niepełnosprawna w czasie nieobecności opiekuna.

Co ważne, w porównaniu do pierwszej edycji programu złagodzone zostały wymogi co do tego, w jakich miejscach może przebywać osoba niepełnosprawna w czasie nieobecności opiekuna.źródło: ShutterStock

Do 3 kwietnia gminy i powiaty mogą składać wnioski o przyznanie dotacji na czasowe zapewnienie opieki osobom niepełnosprawnym, gdy nie mogą jej sprawować ich opiekunowie. Przewidziano na to 80 mln zł.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ogłosiło właśnie nabór wniosków do tegorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”, finansowanego z pieniędzy Funduszu Solidarnościowego. Jest on skierowany do opiekunów niepełnosprawnych dzieci oraz osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu dysfunkcji zdrowotnej, którzy potrzebują odpoczynku, wolnego czasu na załatwienie jakichś spraw, czy znaleźli się np. w szpitalu. Podobnie jak w ubiegłorocznej, pierwszej edycji programu, będzie on realizowany w trzech formach. Pierwsza z nich to usługi „opieki wytchnieniowej” świadczone przez kilka godzin dziennie, druga polega na zapewnieniu opieki całodobowej, natomiast trzecia obejmuje specjalistyczne poradnictwo dla opiekunów oraz naukę w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji niepełnosprawnego członka rodziny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane