statystyki

Czystość i porządek w gminach. Ważne zmiany dla samorządowców

autor: Zofia Jóźwiak03.01.2020, 21:00
Eksperci zastanawiają się, czy „dostosowanie” dotyczy przyjęcia stosownych uchwał przez radę gminy, czy ich wejścia w życie.

Eksperci zastanawiają się, czy „dostosowanie” dotyczy przyjęcia stosownych uchwał przez radę gminy, czy ich wejścia w życie.źródło: ShutterStock

Dla samorządów 2020 r. to przede wszystkim czas uregulowania na nowo działań w zakresie odpadów komunalnych. Wynika to z konieczności dostosowania się do znowelizowanej ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2010; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2020), w tym wypełnienia obowiązku uzyskania narzuconego przez UE 50-proc. poziomu recyklingu.

Poza nielicznymi wyjątkami trudno mówić o konkretnych datach, do których trzeba przyjąć poszczególne regulacje. Generalnie na dostosowanie się do zmian gminy mają czas do 6 września 2020 r., choć i ten termin nie jest do końca pewien.

Eksperci zastanawiają się bowiem, czy „dostosowanie” dotyczy przyjęcia stosownych uchwał przez radę gminy, czy ich wejścia w życie. A taki termin, np. przy zakwestionowaniu lokalnych regulacji przez wojewodę, może się różnić nawet o parę miesięcy. Jednak ze zmianami nie należy czekać aż do września. Można wprowadzać je już dziś, co zresztą wiele gmin robi. Zwłaszcza gdy przewiduje podwyżkę opłat za śmieci. Bo wówczas niektóre regionalne izby obrachunkowe wprost pytają o zmienione regulaminy czystości i porządku w gminach i od tego, co zostało w nim uchwalone, uzależniają akceptację zmian.

W samych regulaminach warto rozstrzygnąć m.in. kwestie definicji selektywnego zbierania i przydomowego kompostowania. Bez szczegółowych regulacji w tym zakresie, zdaniem dr. Jacka Pietrzyka, eksperta spółki Atmoterm SA, zajmującej się doradztwem w zakresie ochrony środowiska, trudno będzie przedstawicielom samorządów sprawować obligatoryjną kontrolę nad systemem i nakładać sankcje na nieprawidłowo segregujących. Za nieprawidłowe zbieranie, zgodnie z nowymi przepisami, zapłacić trzeba dwu-, czterokrotność uchwalonej przez gminę stawki. Jeśli regulaminowe regulacje będą nieprecyzyjne, to gmina będzie przegrywała przed samorządowym kolegium odwoławczym spory z mieszkańcami. Warto też zastanowić się i zapisać w regulaminie, czy do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) powinny trafić odpady biodegradowalne.

Nie można zapomnieć te o innych uchwałach dotyczących postępowania ze śmieciami, m.in. określających wzór deklaracji wypełnianych przez właścicieli nieruchomości, ustalających wysokość stawek a także terminy ich uiszczania czy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Również one muszą być dostosowane do nowych regulacji do 6 września.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane