statystyki

Coraz więcej gmin wprowadza karty seniora

autor: Michalina Topolewska27.11.2019, 09:22; Aktualizacja: 27.11.2019, 09:22
W wielu samorządach nie tylko rodziny wielodzietne, ale też osoby starsze mogą korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek w gminnych instytucjach oraz prywatnych przedsiębiorstwach.

W wielu samorządach nie tylko rodziny wielodzietne, ale też osoby starsze mogą korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek w gminnych instytucjach oraz prywatnych przedsiębiorstwach.źródło: ShutterStock

W wielu samorządach nie tylko rodziny wielodzietne, ale też osoby starsze mogą korzystać z różnego rodzaju ulg i zniżek w gminnych instytucjach oraz prywatnych przedsiębiorstwach.

Jest to możliwe, jeśli samorząd wprowadzi na swoim terenie kartę seniora, do czego potrzebne jest przyjęcie przez radnych uchwały określającej podstawowe warunki jej uzyskania. Okazuje się, że coraz więcej gmin decyduje się na takie rozwiązanie, aby poprawiać jakość życia starszych osób oraz aktywizować ich przez ułatwianie dostępu do różnych usług.

Kryterium wiekowe

Co do zasady podstawowym kryterium otrzymania karty jest odpowiedni wiek. Najczęściej wymagane jest skończenie 60 lat. Tak jest m.in. w Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Koninie i Olsztynie. Są jednak i takie samorządy, w których konieczne jest osiągnięcie 65 lat (Płock, Leszno, Koluszki, Choroszcz). W Opolu obowiązuje reguła, że kobietom karta seniora przysługuje po 60. urodzinach, a mężczyźni mogą wyrobić ten dokument, gdy osiągną 65. rok życia. Jeszcze inne rozwiązanie wybrano we Wrocławiu, gdzie obecnie wydawane są trzy karty.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane