Wciąż nie ma zgody co do tego, od kiedy gminy mogą przestać odbierać odpady z nieruchomości niezamieszkałych. Niektórzy przedsiębiorcy, bo o nich głównie chodzi, chcieliby od obowiązku uwolnić się już dzisiaj.
Teoretycznie pozwala im na to art. 6c ust. 2c nowelizacji z 19 lipca 2019 r. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. poz. 1579), który co do zasady, jak i cała ustawa, obowiązuje od 6 września. Jednak część gmin uważa, że swoboda wyboru – czy oddawać śmieci gminie, czy znaleźć wykonawcę usługi na własną rękę ‒ możliwa będzie dopiero po rozstrzygnięciu nowego przetargu na odbieranie odpadów komunalnych i wejściu w życie nowej umowy.
Spór rozstrzyga resort środowiska. W przygotowanym dla DGP stanowisku wyraźnie wskazuje, że terminem, od którego właściciele biur czy sklepów mogą zrezygnować z komunalnego systemu odbioru odpadów, jest dzień wejścia w życie uchwały rady gminy dostosowującej gminę do nowych przepisów. A tego organy JST muszą dokonać w ciągu roku od wejścia w życie nowelizacji ustawy o czystości i porządku. Z nadesłanego nam niedawno stanowiska wynika również jednoznacznie, że przedsiębiorcom nie uda się zrezygnować z samorządowej usługi, zanim zostanie zmieniona gminna uchwała. Warto jednak pamiętać, że to, co prawda istotne, ale tylko stanowisko resortu. Spory na tym tle ostatecznie rozstrzygać będą sądy.
Stanowisko Ministerstwa Środowiska dla DGP z 17 października w sprawie odbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkanych
Z dniem 6 września 2019 r. wszedł w życie przepis dotyczący nieruchomości niezamieszkanych. Z nowo dodanego przepisu wynika, że do objęcia nieruchomości niezamieszkanych systemem zorganizowanym przez gminę konieczna jest, oprócz uchwały rady gminy o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości stanowiącej akt prawa miejscowego, na których nie zamieszkują mieszkańcy, również zgoda właściciela takiej nieruchomości.
Wejście w życie tego przepisu w przypadku nieruchomości objętych systemem zorganizowanym przez gminę na podstawie uchwał podjętych przed dniem 6 września 2019 r. nie powoduje automatycznego wyłączenia z tą datą wskazanych nieruchomości z systemu zorganizowanego przez gminę.
Na dostosowanie dotychczasowych (wydanych przed dniem 6 września 2019 r.) uchwał rada gminy ma 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Należy zauważyć, że uchwały rady gminy w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, odbieraniu odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, określenia wzoru deklaracji czy stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jako akty prawa miejscowego, obowiązują do czasu ich uchylenia wszystkie podmioty na obszarze danej gminy. Ustawa nowelizująca poprzez regulację zawartą w art. 9 ust. 1, określając obowiązek dostosowania uchwał rady gminy do znowelizowanych przepisów, pozostawiła te uchwały w mocy.
Do czasu wejścia w życie nowych uchwał obowiązują dotychczasowe akty prawa miejscowego i w gminie, która na podstawie dotychczasowych przepisów postanowiła o odbieraniu odpadów komunalnych z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, funkcjonują dotychczasowe zasady odbierania odpadów komunalnych z tych nieruchomości.
Brak jest natomiast podstaw, by wiązać termin wejścia w życie wymogu uzyskania zgody właściciela nieruchomości na objęcie systemem gospodarowania odpadami zorganizowanym przez gminę z upływem ważności umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego na odbieranie lub na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, umowy te nie dotyczą bowiem relacji pomiędzy gminą a właścicielem nieruchomości.