Śmieci z biurowców: Gminy i firmy na jednym cenowym wozie [WYWIAD]

autor: Katarzyna Nocuń21.08.2019, 11:50; Aktualizacja: 21.08.2019, 11:50
- Nie można subsydiować kosztów odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych pieniędzmi pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców - mówi w rozmowie z DGP Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Ziemski&Partners.

- Nie można subsydiować kosztów odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych pieniędzmi pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców - mówi w rozmowie z DGP Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Ziemski&Partners.źródło: ShutterStock

- Nie można subsydiować kosztów odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkałych pieniędzmi pochodzącymi z opłat pobieranych od mieszkańców - mówi w rozmowie z DGP Maciej Kiełbus, partner w Kancelarii Ziemski&Partners.

Jak będzie wyglądał odbiór odpadów z biurowców i instytucji po wejściu w życie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

Właściciele nieruchomości niezamieszkałych – z wyjątkiem nieruchomości letniskowych i nieruchomości mieszanych – będą mieli dobrowolność w wyborze systemu odbioru odpadów komunalnych. Nawet jeśli rada gminy podejmie uchwałę o objęciu nieruchomości niezamieszkałych gminnym systemem odbioru odpadów komunalnych, odbiór ten będzie możliwy dopiero po złożeniu przez właściciela nieruchomości oświadczenia o wyrażeniu zgody w tym zakresie. Zgoda ta będzie miała charakter odwoływalny. Jednocześnie taki właściciel nieruchomości będzie musiał we własnym zakresie zawrzeć umowę na odbiór odpadów komunalnych z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanym do rejestru działalności regulowanej. Wójt, burmistrz, prezydent miasta będzie miał obowiązek kontrolować zawarcie tego typu umów oraz korzystanie z nich.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane