statystyki

Gminy żądają oświadczeń od firm czy zostają w miejskim systemie gospodarowania odpadami. Bezprawnie

autor: Katarzyna Nocuń09.10.2019, 13:22; Aktualizacja: 09.10.2019, 13:22
Władze Przemyśla chcą, by właściciele sklepów czy biur złożyli pisemne oświadczenie, czy zostają w miejskim systemie gospodarowania odpadami. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie w nim zostaną. Jednak prawnicy wskazują, że milczenie wcale nie oznacza zgody.

Władze Przemyśla chcą, by właściciele sklepów czy biur złożyli pisemne oświadczenie, czy zostają w miejskim systemie gospodarowania odpadami. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie w nim zostaną. Jednak prawnicy wskazują, że milczenie wcale nie oznacza zgody.źródło: ShutterStock

Władze Przemyśla chcą, by właściciele sklepów czy biur złożyli pisemne oświadczenie, czy zostają w miejskim systemie gospodarowania odpadami. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie w nim zostaną. Jednak prawnicy wskazują, że milczenie wcale nie oznacza zgody.

Przed nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1579; dalej u.c.p.g.), jeśli samorząd zdecydował w uchwale, że będzie odbierać śmieci z nieruchomości niezamieszkanych, ich właściciele nie mieli wyjścia – musieli się zgodzić na odbiór odpadów przez firmę wyłonioną przez JST. Od 6 września właściciele nieruchomości niezamieszkanych mogą przystępować do gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie – na podstawie pisemnej zgody (art. 6c ust. 2c u.c.p.g.) – albo wybrać inną drogę, tj. podpisać samodzielnie umowę z prywatnym przedsiębiorcą (choć prawnicy nie są do końca zgodni od kiedy przepis obowiązuje). To rodzi wiele problemów.

Zapisanie, a nie wypisanie

Gminy przed rozpisaniem przetargu na odbiór odpadów komunalnych chciałyby wiedzieć, ile nieruchomości system obejmie, czyli ile śmieci będą odbierać. Tymczasem nowe przepisy spowodują, że tej wiedzy pewne być nie mogą. Problemowi próbuje właśnie zaradzić Przemyśl. Na stronie internetowej miasta poinformowano, że właściciele nieruchomości niezamieszkanych mają 30 dni od daty publikacji komunikatu na złożenie oświadczenia o wystąpieniu z gminnego systemu. Jeśli tego nie zrobią, to automatycznie w tym systemie pozostaną. Jednak prawnicy, z którymi rozmawiał DGP, mówią, że rozwiązanie jest niezgodne z prawem. Jędrzej Klatka z Kancelarii Radców Prawnych Klatka i Partnerzy zauważa, że artykuł 6c ust. 2c u.c.p.g. modyfikuje ogólne zasady składania oświadczeń woli, określone w art. 60 kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.), wprowadzając wymóg pisemnej zgody właściciela nieruchomości niezamieszkałej. – Tymczasem z komunikatu Urzędu Miasta w Przemyślu wynika, że w istocie wprowadził on domniemanie, że milczenie oznacza zgodę na przystąpienie do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami – mówi. Problem w tym, że milczenie (brak reakcji na komunikat) nie ma formy pisemnej. – Zasada milczenie równa się zgoda (łac. „qui tacet consentire videtur”) wywodzi się z prawa rzymskiego i jest powszechnie stosowana, lecz nie w tym przypadku, ponieważ ustawodawca przesądził, że zgoda musi mieć formę pisemną – podkreśla radca prawny. Jędrzej Klatka zaznacza, że niezależnie od zastrzeżeń merytorycznych obowiązek działania nie może wynikać z komunikatu, który nie jest źródłem prawa. – Tak więc rada miasta nie może uchwalić domniemania zgody, ponieważ taka uchwała byłaby nieważna z powodu sprzeczności z ustawą – mówi radca prawny.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane