statystyki

Śmieci z biur – na dwoje babka wróżyła

autor: Katarzyna Nocuń14.08.2019, 08:03; Aktualizacja: 14.08.2019, 09:16
Na jeszcze inną kwestię związaną z maksymalnymi stawkami zwracają uwagę eksperci branży odpadowej.

Na jeszcze inną kwestię związaną z maksymalnymi stawkami zwracają uwagę eksperci branży odpadowej.źródło: ShutterStock

W sprawie odpadów z nieruchomości niezamieszkanych gminy stoją w rozkroku. Część samorządowców radzi, by zatrzymać je w systemie gminnym jak najdłużej. Inni ostrzegają, że będą kosztowną kulą u nogi.

Odpady z biur, instytucji, galerii handlowych były kością niezgody podczas prac nad znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zmian na etapie prac w rządzie i parlamencie było w sumie kilka. Ostateczne rozwiązanie było zaskoczeniem przede wszystkim dla samorządowców. Teraz gminy, podejmując uchwałę, mogą objąć swoim system nieruchomości niezamieszkane – wówczas ich właściciele nie mają wyjścia i muszą korzystać z usług firm wyłonionych przez gminy. Po wejściu w życie nowelizacji właściciel nieruchomości będzie na piśmie decydował, czy przystąpić do systemu gminnego. Samorządy chciałyby odbierać odpady od jak największej liczby podmiotów, by mieć nad śmieciami jak najwięcej kontroli. Obawiają się, że nowe przepisy te możliwości znacznie ograniczą.

Związek Miast Polskich radzi nawet samorządom, co zrobić, by odpływ odpadów z nieruchomości niezamieszkałych zatrzymać. Zachęca gminy, którym kończą się umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów, by jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów wszczęły nowe postępowania. Zatrzymanie odpadów z biur i sklepów na kolejne cztery lata umożliwiają według ekspertów przepisy przejściowe.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie