Miasta chcą zatrzymać odpływ śmieci z instytucji i biur

autor: Katarzyna Nocuń01.08.2019, 17:00
Podczas prac nad projektem szala w sporze o odpady z nieruchomości niezamieszkałych przechylała się coraz bardziej na stronę firm z branży odpadowej.

Podczas prac nad projektem szala w sporze o odpady z nieruchomości niezamieszkałych przechylała się coraz bardziej na stronę firm z branży odpadowej.źródło: ShutterStock

Szybkie wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego to metoda Związku Miast Polskich (ZMP), by cenne odpady z nieruchomości niezamieszkanych jak najdłużej zostawić w rękach gmin.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (czeka na podpis prezydenta) odbiera im możliwość objęcia systemem nieruchomości, które nie mają mieszkańców. Tymczasem to z nich pochodzą najlepszej jakości śmieci, które najłatwiej można poddać recyklingowi (np. kartony, papier). Po wejściu w życie przepisów właściciel takiej nieruchomości będzie mógł przystąpić do systemu gminnego, ale będzie też mógł podpisać umowę z dowolną firmą odbierającą odpady.

Samorządowcy obawiają się w związku z tym utraty kontroli nad strumieniem śmieci i rozrostu szarej strefy. Przekonują, że w efekcie cały system będzie jeszcze droższy, a na końcu zapłacą i tak mieszkańcy. Aby spowolnić ten proces, Związek Miast Polskich zachęca gminy, którym niebawem kończą się umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów, by jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów wszczęły nowe postępowania. Według ZMP to skuteczny sposób na zatrzymanie biur, instytucji i galerii handlowych w gminnym systemie przez kolejne lata.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane