statystyki

Miasta chcą zatrzymać odpływ śmieci z instytucji i biur

autor: Katarzyna Nocuń01.08.2019, 17:00
Podczas prac nad projektem szala w sporze o odpady z nieruchomości niezamieszkałych przechylała się coraz bardziej na stronę firm z branży odpadowej.

Podczas prac nad projektem szala w sporze o odpady z nieruchomości niezamieszkałych przechylała się coraz bardziej na stronę firm z branży odpadowej.źródło: ShutterStock

Szybkie wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego to metoda Związku Miast Polskich (ZMP), by cenne odpady z nieruchomości niezamieszkanych jak najdłużej zostawić w rękach gmin.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (czeka na podpis prezydenta) odbiera im możliwość objęcia systemem nieruchomości, które nie mają mieszkańców. Tymczasem to z nich pochodzą najlepszej jakości śmieci, które najłatwiej można poddać recyklingowi (np. kartony, papier). Po wejściu w życie przepisów właściciel takiej nieruchomości będzie mógł przystąpić do systemu gminnego, ale będzie też mógł podpisać umowę z dowolną firmą odbierającą odpady.

Samorządowcy obawiają się w związku z tym utraty kontroli nad strumieniem śmieci i rozrostu szarej strefy. Przekonują, że w efekcie cały system będzie jeszcze droższy, a na końcu zapłacą i tak mieszkańcy. Aby spowolnić ten proces, Związek Miast Polskich zachęca gminy, którym niebawem kończą się umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów, by jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów wszczęły nowe postępowania. Według ZMP to skuteczny sposób na zatrzymanie biur, instytucji i galerii handlowych w gminnym systemie przez kolejne lata.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane