statystyki

Janosikowa proteza na dwa lata. Rząd wydłuża kosztowne dla budżetu „tymczasowe” rozwiązanie

autor: Tomasz Żółciak23.07.2019, 08:14; Aktualizacja: 23.07.2019, 08:15
Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.

Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.źródło: ShutterStock

Zamiast gruntownej reformy systemu wyrównującego dochody samorządów, rząd kolejny raz wydłuża kosztowne dla budżetu „tymczasowe” rozwiązanie.

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada ona, że obecne zasady wpłat, jakich zamożniejsze regiony (w praktyce tylko Mazowsze) dokonują na rzecz biedniejszych, będą utrzymane do 2021 r. włącznie. Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.

Resort wskazuje, że prace nad nowym kształtem systemu korekcyjno-wyrównawczego prowadzone są w specjalnym zespole, w którym zasiadają m.in. samorządowcy, a swoje wsparcie zaoferował Bank Światowy. W opinii MF mechanizm powinien dotyczyć nie tylko województw, ale również gmin i powiatów. Z kolei strona samorządowa stoi na stanowisku, że konieczne są „znacznie szersze reformy dotyczące finansów JST”. – Należy mieć na uwadze, iż przygotowanie reform wymagać będzie czasu, bowiem ostateczny zakres zmian w dochodach JST musi być wkomponowany w system finansów publicznych – wyjaśnia MF.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane