statystyki

Janosikowa proteza na dwa lata. Rząd wydłuża kosztowne dla budżetu „tymczasowe” rozwiązanie

autor: Tomasz Żółciak23.07.2019, 08:14; Aktualizacja: 23.07.2019, 08:15
Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.

Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.źródło: ShutterStock

Zamiast gruntownej reformy systemu wyrównującego dochody samorządów, rząd kolejny raz wydłuża kosztowne dla budżetu „tymczasowe” rozwiązanie.

Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada ona, że obecne zasady wpłat, jakich zamożniejsze regiony (w praktyce tylko Mazowsze) dokonują na rzecz biedniejszych, będą utrzymane do 2021 r. włącznie. Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (MF) wynikało, że jeszcze w tym roku przygotowane zostaną najważniejsze założenia reformy, a zmiany wejdą w życie w 2020 r.

Resort wskazuje, że prace nad nowym kształtem systemu korekcyjno-wyrównawczego prowadzone są w specjalnym zespole, w którym zasiadają m.in. samorządowcy, a swoje wsparcie zaoferował Bank Światowy. W opinii MF mechanizm powinien dotyczyć nie tylko województw, ale również gmin i powiatów. Z kolei strona samorządowa stoi na stanowisku, że konieczne są „znacznie szersze reformy dotyczące finansów JST”. – Należy mieć na uwadze, iż przygotowanie reform wymagać będzie czasu, bowiem ostateczny zakres zmian w dochodach JST musi być wkomponowany w system finansów publicznych – wyjaśnia MF.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane