statystyki

WSA: Wykształcenie urzędników powinno być jawne

autor: Paulina Szewioła17.07.2019, 20:00; Aktualizacja: 17.07.2019, 21:42
Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.

Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.źródło: ShutterStock

Dane o kierunku studiów ukończonych przez osoby sprawujące funkcje publiczne odzwierciedlają poziom ich kompetencji i stanowią informację publiczną.

Sprawa dotyczy mężczyzny, który zwrócił się do prezydenta jednego z miast o udzielenie informacji dotyczącej wykształcenia osoby piastującej urząd wiceprezydenta. Wyjaśnił, że w artykule umieszczonym na portalu internetowym miasta zamieszczono informację, że jest ona absolwentką politechniki. W związku z tym poprosił o udzielenie informacji, jaki wydział ukończyła i czy były to studia magisterskie oraz czy posiada tytuł magistra.

W odpowiedzi otrzymał informację, że wiceprezydent została powołana na to stanowisko zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. z ustawą o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506), ustawą o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1282) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936). Zdaniem wnioskodawcy odpowiedź nie zawierała informacji, o które prosił. Urząd twierdził z kolei, że udzielił wyczerpujących wyjaśnień.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Zacznie się krzyk nauczycieli po szkołach krzak(2019-07-18 07:05) Zgłoś naruszenie 30

  Warto ujawnić także wykształcenie nauczycieli - zróżnicowany poziom uczelni, które ukończyli adekwatne do ich możliwości. Wysokość wynagrodzenia zależne od poziomu wykształcenia i wiedzy byłoby bardziej sprawiedliwe niż od stopnia awansu, który każdy wcześniej czy później zdobywa każdy.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-07-18 09:04) Zgłoś naruszenie 10

  A RODO wprost zabrania ujawniania wykształcenia, kompetencji, stażu pracy itd itd....... 😁

  Odpowiedz
 • das urzę(2019-07-18 07:24) Zgłoś naruszenie 10

  O tak. Wykształcenie urzędników powinno być jawne. Jawny powinien być również staż pracy. W pełni popieram. Powinny być jeszcze jawne zestawienia - wykształcenie, staż pracy, stanowisko, płaca. Takie rejestry powinny być ogólnodostępne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane