Lokale na własność, a śmietnik w dzierżawie

autor: Leszek Jaworski26.06.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.06.2019, 12:18
Prawnik wskazuje, że zgodnie z tymi orzeczeniami nieruchomością jest teren stanowiący własność jednego podmiotu otoczony gruntami innych podmiotów bez nawiązania do ksiąg wieczystych.

Prawnik wskazuje, że zgodnie z tymi orzeczeniami nieruchomością jest teren stanowiący własność jednego podmiotu otoczony gruntami innych podmiotów bez nawiązania do ksiąg wieczystych.źródło: ShutterStock

Nie tylko drogi czy place zabaw, ale nawet altanki śmietnikowe mają odrębne księgi wieczyste. I wówczas – mimo że służą racjonalnemu korzystaniu z nieruchomości – nie ulegają przekształceniu.

Uwłaszczeniu podlega grunt pod budynkami mieszkalnymi wraz z infrastrukturą towarzyszącą, gdy ta umożliwia prawidłowe i racjonalne z nich korzystanie. Czy więc działka pod altaną śmietnikową też przekształci się we własność? Okazuje się, że nie zawsze. Gdy śmietnik ma oddzielną księgę wieczystą, do uwłaszczenia pod nim gruntu nie dojdzie. Ten problem zasygnalizowała redakcji jedna ze spółdzielni mieszkaniowych, której samorząd odmówił przekształcenia gruntu pod śmietnikiem. Przy czym z naszych informacji wynika, że nie jest to jednostkowa sprawa. – Takie wydzielenia były praktykowane od 2000 r. – tłumaczy nam Zbigniew Olejniczak, prezes Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami i prezes Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

– Wówczas jedna księga wieczysta była tworzona dla budynku mieszkalnego wyodrębnionego po obrysie, a druga dla infrastruktury technicznej, np. wiaty śmietnikowej, zaś trzecia dla drogi wewnętrznej. Tego typu nieruchomości, odmiennie niż w przypadku wspólnot mieszkaniowych, były wraz z infrastrukturą w użytkowaniu wieczystym spółdzielni – dodaje.

Niestety, spółdzielnie, które dla infrastruktury technicznej tworzyły oddzielne księgi wieczyste, mają teraz problem. Samorządy mogą im odmawiać uwłaszczenia gruntu pod tego typu obiektami. I – jak tłumaczy nam Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju – ich działanie jest jak najbardziej zgodne z prawem, gdyż np. wiata śmietnikowa to nie budynek mieszkalny [stanowisko MIR]. Przy czym nie wszyscy eksperci podzielają ten pogląd.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane