statystyki

Dotacja na zabytki – wydatki poza kontrolą radnych

autor: Marcin Nagórek12.06.2019, 19:00
System udzielania pomocy finansowej na zabytki jest jednak specyficzny, ponieważ rada podejmuje decyzję dwukrotnie.

System udzielania pomocy finansowej na zabytki jest jednak specyficzny, ponieważ rada podejmuje decyzję dwukrotnie.źródło: ShutterStock

Rada gminy planuje podjęcie uchwały w sprawie dotowania zabytków znajdujących się na naszym terenie. W projekcie są zapisy dotyczące kontroli dotacji i jej rozliczania oraz wymogi dla wnioskodawców dotyczące informowania o finansowaniu remontów przez ostanie trzy lata, kwotach i źródłach nakładów. Czy takie zapisy może weryfikować regionalna izba obrachunkowa?

Regionalna izba obrachunkowa (dalej: RIO) może nie tylko je zweryfikować, ale i podważyć w rozstrzygnięciu nadzorczym. W gestii rady gminy są bowiem jedynie kwestie związane z zasadami udzielania dotacji. W tym pojęciu nie mieszczą się zaś zapisy dotyczące kontroli i rozliczania dotacji ani tym bardziej wymogi niezwiązane z realnymi przesłankami udzielenia takiej pomocy.

Specyficzna pomoc

W art. 11 ust. 1 pkt 5 o regionalnych izbach obrachunkowych postanowiono, że w zakresie działalności nadzorczej właściwość rzeczowa RIO obejmuje uchwały i zarządzenia podejmowane przez organy jednostek samorządu terytorialnego w sprawach podatków i opłat lokalnych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. Z tego zapisu wprost wynika, że regionalna izba obrachunkowa jest prawnie umocowana do weryfikowania uchwał dotacyjnych, w tym przypadku również tych, które dotyczą zabytków. Tyle odnośnie do kwestii formalnoprawnych dotyczących uprawnień nadzorczych RIO.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane