statystyki

Rząd odbiera samorządom autonomię

autor: Jacek Lipiński22.05.2019, 09:33; Aktualizacja: 22.05.2019, 13:14
Wypowiedzi polityków strony rządowej nie pozostawiają wątpliwości, że silny samorząd terytorialny nie mieści się w ich centralistycznej wizji ustroju państwa. Wydaje się, że ich celem jest rozmontowanie autonomii lokalnej

Wypowiedzi polityków strony rządowej nie pozostawiają wątpliwości, że silny samorząd terytorialny nie mieści się w ich centralistycznej wizji ustroju państwa. Wydaje się, że ich celem jest rozmontowanie autonomii lokalnejźródło: ShutterStock

W warunkach demokratycznego państwa prawa samorząd stał się awangardą zmian cywilizacyjnych i przeobrażeń społeczno--gospodarczych w swoich małych ojczyznach.

M ijają właśnie prawie trzy dekady od pierwszych wyborów samorządowych po upadku systemu totalitarnego. Zdaniem większości obserwatorów polskiego życia publicznego samorząd terytorialny jest najbardziej udaną ze wszystkich reform wprowadzonych w okresie transformacji ustrojowej państwa – prawdziwą emanacją nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

W ciągu tego okresu niezależnie od zmieniających się barw politycznych władzy centralnej następowała stopniowa decentralizacja władzy publicznej w myśl art. 15 i 163 Konstytucji RP. W konsekwencji w sposób istotny zostały zwiększone kompetencje i liczba zadań realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli. Sukcesywnie powiększano też samodzielność jednostek samorządu terytorialnego (JST) w ich wykonywaniu.

W ciągu tych trzech dekad nieraz pojawiały się napięcia na linii samorząd – władza centralna. Najczęściej były związane z niedostatecznym poziomem finansowania wykonywanych zadań (zwłaszcza w zakresie przekazywanych samorządom zadań zleconych), poważnym niedoszacowaniem subwencji oświatowej oraz niewłaściwą rekompensatą (albo jej brakiem) w przypadku zmian podatkowych mających wpływ na dochody JST.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Logika myslenia ... TERAZ Qu*** MY(2019-05-22 11:52) Zgłoś naruszenie 34

  A co nam tu SAMORZĄD będzie sypał piasek w TRYBY PIS-Bolszewii

  Odpowiedz
 • Mały Jaś (2019-05-22 17:51) Zgłoś naruszenie 01

  Panie Jacku o sukcesach samorządów nie trzeba przypominać. Przepełnione klasy, pękający tynk w przedszkolu, brak komunikacji lokalnej, 3 dyskonty w byle mieścinie, pozamykane piekarnie, brak cukierników. To nie jest samorząd dla biednych ludzi. O dietach na poziomie prezesów państwowych spółek, menadżerów w prywatnych spółkach, gdy w zamian jedyną kompetencją jest zatrudnianie specjalistów od pisania żebraczych podań o dofinansowanie z unii lub ministerialne. To są te sukcesy.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-05-22 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  A to ciekawe, to po rządach SLD PO i PSL samorządy miały jeszcze jakąś autonomię...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane