statystyki

Rząd odbiera samorządom autonomię

autor: Jacek Lipiński22.05.2019, 09:33; Aktualizacja: 22.05.2019, 13:14
Wypowiedzi polityków strony rządowej nie pozostawiają wątpliwości, że silny samorząd terytorialny nie mieści się w ich centralistycznej wizji ustroju państwa. Wydaje się, że ich celem jest rozmontowanie autonomii lokalnej

Wypowiedzi polityków strony rządowej nie pozostawiają wątpliwości, że silny samorząd terytorialny nie mieści się w ich centralistycznej wizji ustroju państwa. Wydaje się, że ich celem jest rozmontowanie autonomii lokalnejźródło: ShutterStock

W warunkach demokratycznego państwa prawa samorząd stał się awangardą zmian cywilizacyjnych i przeobrażeń społeczno--gospodarczych w swoich małych ojczyznach.

M ijają właśnie prawie trzy dekady od pierwszych wyborów samorządowych po upadku systemu totalitarnego. Zdaniem większości obserwatorów polskiego życia publicznego samorząd terytorialny jest najbardziej udaną ze wszystkich reform wprowadzonych w okresie transformacji ustrojowej państwa – prawdziwą emanacją nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego.

W ciągu tego okresu niezależnie od zmieniających się barw politycznych władzy centralnej następowała stopniowa decentralizacja władzy publicznej w myśl art. 15 i 163 Konstytucji RP. W konsekwencji w sposób istotny zostały zwiększone kompetencje i liczba zadań realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli. Sukcesywnie powiększano też samodzielność jednostek samorządu terytorialnego (JST) w ich wykonywaniu.

W ciągu tych trzech dekad nieraz pojawiały się napięcia na linii samorząd – władza centralna. Najczęściej były związane z niedostatecznym poziomem finansowania wykonywanych zadań (zwłaszcza w zakresie przekazywanych samorządom zadań zleconych), poważnym niedoszacowaniem subwencji oświatowej oraz niewłaściwą rekompensatą (albo jej brakiem) w przypadku zmian podatkowych mających wpływ na dochody JST.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Logika myslenia ... TERAZ Qu*** MY(2019-05-22 11:52) Zgłoś naruszenie 34

  A co nam tu SAMORZĄD będzie sypał piasek w TRYBY PIS-Bolszewii

  Odpowiedz
 • Mały Jaś (2019-05-22 17:51) Zgłoś naruszenie 01

  Panie Jacku o sukcesach samorządów nie trzeba przypominać. Przepełnione klasy, pękający tynk w przedszkolu, brak komunikacji lokalnej, 3 dyskonty w byle mieścinie, pozamykane piekarnie, brak cukierników. To nie jest samorząd dla biednych ludzi. O dietach na poziomie prezesów państwowych spółek, menadżerów w prywatnych spółkach, gdy w zamian jedyną kompetencją jest zatrudnianie specjalistów od pisania żebraczych podań o dofinansowanie z unii lub ministerialne. To są te sukcesy.

  Odpowiedz
 • Bert(2019-05-22 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  A to ciekawe, to po rządach SLD PO i PSL samorządy miały jeszcze jakąś autonomię...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane