statystyki

Od maja tylko gminy będą udostępniać dane z rejestru PESEL

autor: Paulina Szewioła20.03.2019, 09:09; Aktualizacja: 20.03.2019, 09:09
Organ gminy, poza udzieleniem odpowiedzi, że osoba poszukiwana nie figuruje w rejestrze mieszkańców może jedynie polecić, aby wnioskodawca zgłosił się do MSWiA o udostępnienie danych z bazy ogólnokrajowej.

Organ gminy, poza udzieleniem odpowiedzi, że osoba poszukiwana nie figuruje w rejestrze mieszkańców może jedynie polecić, aby wnioskodawca zgłosił się do MSWiA o udostępnienie danych z bazy ogólnokrajowej.źródło: ShutterStock

Taką możliwość daje im projekt ustawy przyjęty wczoraj przez rząd. Obecnie udostępnianie danych osobowych i adresowych odbywa się w dwojaki sposób. Po pierwsze, za pośrednictwem ministra właściwego ds. wewnętrznych, który ma dostęp do informacji z ogólnokrajowego rejestru PESEL. Po drugie, przez organy gmin, które udostępniają dane z lokalnych rejestrów mieszkańców.

Problem polega na tym, że rejestr PESEL jest zbiorem centralnym, w którym są gromadzone dane dotyczące wszystkich obywateli. Natomiast rejestr mieszkańców jest ograniczony do osób zameldowanych na danym terenie. Jeżeli są zatem potrzebne dane o kimś spoza konkretnego obszaru, to taki wniosek nie może być w pełni zrealizowany.

Organ gminy, poza udzieleniem odpowiedzi, że osoba poszukiwana nie figuruje w rejestrze mieszkańców może jedynie polecić, aby wnioskodawca zgłosił się do MSWiA o udostępnienie danych z bazy ogólnokrajowej. Powoduje to wydłużenie procedury i wpływa negatywnie np. na sprawny przebieg postępowania sądowego. Po zmianach minister spraw wewnętrznych i administracji będzie udostępniał dane jednostkowe z rejestru PESEL wyłącznie do 30 kwietnia 2019 r. Od 1 maja 2019 r. obowiązek ten spadnie tylko na gminy.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane