statystyki

Czy wójt, burmistrz, prezydent miasta mogą bez ograniczeń ustanawiać liczbę swoich zastępców?

autor: Bartosz Bator20.03.2019, 09:17; Aktualizacja: 20.03.2019, 09:17
rekrutacja, praca, pracownik

Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez włodarza osobą.źródło: ShutterStock

Zastępca wójta nie jest wybierany w wyborach powszechnych. Mieszkańcy gminy w sposób bezpośredni nie mają wpływu na to, kto nim zostanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to wyłączna kompetencja wójta. Kwestię tę reguluje art. 26a ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 2500). Zgodnie z nim to wójt, w drodze zarządzenia, powołuje oraz odwołuje swojego zastępcę lub zastępców i określa ich liczbę.

Jednocześnie przepisy ograniczają go w tym, ilu może powołać zastępców. Ich liczba nie może być większa niż jeden w gminach do 20 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 100 tys. mieszkańców, trzech w gminach do 200 tys. mieszkańców, czterech w gminach powyżej 200 tys. mieszkańców. W przypadku gdy określona przez wójta liczba jego zastępców jest większa niż jeden, w zarządzeniu o powołaniu wskazuje on imiennie pierwszego i kolejnych zastępców.

Zgodnie z ustawą z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1669) zastępca wójta jest pracownikiem samorządowym zatrudnianym na podstawie powołania.

Oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez włodarza osobą.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane