statystyki

W walce z zanieczyszczeniem powietrza potrzebna jest wspólna strategia

autor: Magdalena Biernacka20.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 20.02.2019, 12:30
Zdaniem samorządowców do osiągnięcia pozytywnych efektów w walce ze smogiem potrzebne jest też kreowanie wśród mieszkańców odpowiednich postaw i wypracowanie w życiu codziennym prospołecznych i ekologicznych zachowań. Jak podkreślają, ważne jest prowadzenie szerokich kampanii informacyjno-edukacyjnych w celu podniesienia świadomości mieszkańców.

Zdaniem samorządowców do osiągnięcia pozytywnych efektów w walce ze smogiem potrzebne jest też kreowanie wśród mieszkańców odpowiednich postaw i wypracowanie w życiu codziennym prospołecznych i ekologicznych zachowań. Jak podkreślają, ważne jest prowadzenie szerokich kampanii informacyjno-edukacyjnych w celu podniesienia świadomości mieszkańców.źródło: ShutterStock

Walka o czyste powietrze trwa już od kilku lat. Jak na razie jednak efekty są mizerne, o czym alarmują wciąż przekraczane normy zanieczyszczeń.

Ostatnie lata przyniosły wysyp regulacji i programów mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Ich celem jest nie tylko wyeliminowanie z użytkowania kotłów starej generacji, ustalenie zakazu sprzedaży kiepskiej jakości węgla, ale też wspomożenie mieszkańców w modernizacji systemów grzewczych czy termomodernizacji budynków.

– Aktualne rozwiązania prawne wpłyną na poprawę stanu powietrza w miastach. Należy jednak pamiętać o tym, że wymiana pieców, w których spalany jest kiepski opał i niekiedy różnego rodzaju odpady, w tym plastiki drewno z powłoką lakierniczą, ale też zmiana układów drogowych celem wyłączenia ruchu pojazdów silnikowych z centrów miast jest procesem kosztownym i wieloletnim – zauważa Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane