statystyki

Świeże pomysły na „Czyste powietrze” [WYWIAD]

autor: Mira Suchodolska27.02.2019, 10:12; Aktualizacja: 27.02.2019, 10:12
staw, woda, las, natura, przyroda

Ministerstwo Środowiska zaczęło dialog ze starostami, czy byliby w stanie włączyć się do programu „Czyste powietrze”.źródło: ShutterStock

Zdajemy sobie sprawę, że 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i ich oddziały to nie jest wystarczająca sieć dystrybucji dotacji. Dlatego Ministerstwo Środowiska zaczęło dialog ze starostami, czy byliby w stanie włączyć się do programu „Czyste powietrze”. Myślimy też, aby wciągnąć do tego projektu gminy, bo one są bliżej obywateli. Trzeba ustalić zasady współpracy między rządem a instytucjami samorządowymi i przeszkolić urzędników, często już dobrze przygotowanych w tych kwestiach.

Jesteśmy, jak mi się wydaje, w stanie przekonać sektor bankowy, że jak są dotacje i jest ulga podatkowa, obie finansowane przez państwo, to warto wesprzeć Polaków stosownymi produktami bankowymi. Na początku banki nie finansowałyby termomodernizacji, bo to zbyt skomplikowane, ale fotowoltaikę oraz inne źródła OZE, czyli instrumenty do zmniejszania zapotrzebowania na pobór energii.

Piotr Woźny: Powiaty i gminy są bliżej ludzi, dlatego zabiegamy o ich udział w programie „Czyste powietrze”. Jego kolejnym filarem mogłyby być tanie komercyjne pożyczki.

Próbował pan kiedyś wypełnić wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie np. termoizolacji domu? Ten, kto stworzył ten formularz, ma chyba przygotowane specjalne miejsce w piekle. Normalny człowiek nie jest w stanie przejść przez te rubryki.

Jeszcze nie wypełniałem, ale jakieś 70 tys. Polaków właśnie to robi, a 22 tys. skutecznie już złożyło wnioski. Przy czym zdziwię panią – tym, kim są beneficjenci: równo po 40 proc., to ludzie najwięcej oraz najmniej zarabiający. Średniacy są pośrodku – jest ich 20 proc. Mit, że energooszczędność jest tylko dla bogatych – prysł.

22 tys. to niewiele. A może właśnie chodziło o to, by nie wydać za dużo pieniędzy? Program „Czyste powietrze” jest? Jest. Można składać wnioski? Można. A jak jakaś ciamajda nie potrafi, to sama sobie winna.

Od czegoś trzeba zacząć. Ten program to pierwsza taka inicjatywa o zasięgu ogólnokrajowym. Wcześniej były tylko samorządowe programy wymiany pieców. A i to nie wszędzie. Kiedy w 2017 r. przez Polskę przetoczyła się fala uchwał antysmogowych podejmowanych przez kolejne województwa, to za tymi uchwałami w ogóle nie szło wsparcie finansowe mieszkańców związane z wymianą przestarzałych pieców. Tylko jedno województwo – małopolskie – poszło dalej i stworzyło antysmogową strategię, której towarzyszył odrębny budżet: 100 mln euro na wymianę starych kotłów. Dzieląc to przez liczbę potrzebujących, okazało się, że i tak szansę na wsparcie ma jakieś 8 proc. z nich. To kropla w morzu, ale i dobry początek.

W ciągu jednego roku okazało się, że 65 proc. populacji żyje na terenach objętych uchwałami smogowymi i osoby te potrzebują wsparcia w wymianie przestarzałych kopciuchów czy też w ociepleniu swoich domów. A mamy jeszcze raport Banku Światowego z czerwca 2018 r., w którym czarno na białym stoi, że nie ma sensu działanie polegające tylko na wymianie pieców w sytuacji, kiedy 72 proc. domów to nieocieplone wampiry energetyczne, kradnące pieniądze ludziom o cieńszych portfelach. Te domy są bez ocieplenia i wymagają termomodernizacji. Z potrzeb tych ludzi, mieszkańców Polski, narodził się rządowy program „Czyste powietrze”.

To jeszcze raz zapytam: nie można prościej? Żeby każdy spełniający normę intelektualną obywatel mógł bez wynajmowania firmy, która za niego wypełni wniosek, sięgnąć po te środki?


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane