statystyki

Rusza „Stop smog”: Gminy i państwo wspomogą niezamożne rodziny

autor: Zofia Jóźwiak06.02.2019, 13:30; Aktualizacja: 06.02.2019, 13:46
Szumny start programu „Stop smog” miał miejsce w Skawinie tuż przed wyborami samorządowymi, ale tak naprawdę działanie rozpocznie się dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 51).

Szumny start programu „Stop smog” miał miejsce w Skawinie tuż przed wyborami samorządowymi, ale tak naprawdę działanie rozpocznie się dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 51).źródło: ShutterStock

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy termomodernizacyjnej ma ograniczyć nie tylko zanieczyszczenie powietrza, lecz także ubóstwo energetyczne. Ale na razie tylko w 31 najbardziej potrzebujących gminach. I za bardzo małe pieniądze.

W ten program, w przeciwieństwie do prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Czyste powietrze”, w ramach którego to bezpośrednio mieszkańcy mogą się starać o dopłaty do termomodernizacji budynków jednorodzinnych i wymiany pieców, zaangażowane będą samorządy. Zarówno finansowo, jak i organizacyjnie.

Szumny start programu „Stop smog” miał miejsce w Skawinie tuż przed wyborami samorządowymi, ale tak naprawdę działanie rozpocznie się dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 51). To bowiem ona określa, kto i na jakich zasadach może liczyć na wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Podstawową wadą programu jest jednak to, że rząd przeznacza na niego bardzo niewielkie środki. Na pierwsze dwa lata przewidziano 180 mln zł, co gdyby pieniądze podzielić równo, oznaczałoby niespełna 6 mln zł dla każdej z gmin. W kolejnych latach (2021‒24) przewidziano 703,2 mln zł. Rząd twierdzi jednak, że to tylko program pilotażowy. Niemniej jednak rządowe wsparcie dla wybranych gmin stanowić ma 70 proc. wartości programu. Do tego samorządy będą musiały dodać wkład własny, co najmniej 30-proc.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane