statystyki

„Czyste powietrze” wciąż nie takie czyste, jak być powinno

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.01.2019, 11:50; Aktualizacja: 16.01.2019, 11:54
15,73 mln ton – tyle węgla kamiennego sprowadziliśmy w ciągu 10 miesięcy 2018 r.

15,73 mln ton – tyle węgla kamiennego sprowadziliśmy w ciągu 10 miesięcy 2018 r.źródło: ShutterStock

Choć od ogłoszenia rządowego programu minęły już dwa lata, to z jego 15 punktów udało się zrealizować w pełni dwa. Z kolei plan dofinansowywania termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła zdaje się łapać zadyszkę.

Polski Alarm Smogowy już po raz trzeci rozliczył rząd z działań antysmogowych, oceniając je ostro i jednoznacznie – nadal nie przynoszą efektów. Nie znaczy to jednak, że zapowiadane działania nie zostały podjęte. Przeciwnie. Wiele z nich nawet zostało wprowadzonych w życie. Tyle, że egzekwowanie przepisów idzie jak po grudzie. W wielu są też niedociągnięcia, które będą wymagały zmian. Poniżej przedstawiamy sześć głównych problemów związanych z „Czystym powietrzem”.

1 Najgorsze paliwa nadal w użyciu

W lipcu 2018 r. zostały znowelizowane przepisy o jakości paliw stałych, co było jednym z punktów szerokiego rządowego programu „Czyste powietrze”. Dzięki niej z rynku miały zostać wyeliminowane węgle najgorszej jakości, m.in. muły i flotokoncentraty. Tyle tylko, że rozporządzenie do tej ustawy pozwala na ich mieszanie z lepszym węglem, czyli zmiana jest pozorna. Rewizji rozporządzenia należy się spodziewać w dwa lata po jego wydaniu (obowiązuje od listopada 2018 r.). Ma ono jednak swoje plusy. Wprowadziło obowiązek wydawania klientom składów opałowych certyfikatów pochodzenia węgla – tzn. mają oni znać nie tylko jego parametry, ale i kopalnię, w której został wydobyty. Ma to zapobiec oszustwom – w ubiegłym roku bowiem zdarzały się przypadki, że klienci mogli się naciąć na węgiel np. z kopalni Kazimierz Juliusz, która została zamknięta w 2014 r.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • szanuj drzewa - czyli swoje zdrowie !(2019-01-16 14:47) Zgłoś naruszenie 10

    Potrzebna jest dobra ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, bo dzisiaj bez własnego auta nie jest możliwe normalne funkcjonowanie, w Polsce obowiązuje tzw. "zjawisko przymusowego posiadania samochodu" - a jak słyszymy od znawców, kilogram benzyny, w procesie spalania wytwarza 3 kg CO2 . Jeżeli do tego dołożymy wycinanie drzew i krzewów, to o czystości powietrza w miastach , raczej trudno jest mówić, a przecież wiemy, że to zieleń w procesie asymilacji produkuje tlen z CO2.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie