statystyki

Gminy po klęskach wciąż nie dostały pieniędzy

autor: Jakub Pawłowski29.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 29.01.2019, 09:17
Na wsparciu mają skorzystać trzy województwa – pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Na wsparciu mają skorzystać trzy województwa – pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.źródło: ShutterStock

Ponad 12 mln euro z Funduszu Solidarności UE, które miały wspomóc samorządy dotknięte katastrofalnymi nawałnicami z 2017 r., wciąż nie popłynęło do poszkodowanych gmin.

Brakuje procedur, harmonogramu wypłat i decyzji, kto będzie mógł liczyć na pomoc i w jakiej wysokości – zwraca uwagę marszałek woj. Pomorskiego Mieczysław Struk. Zaapelował on wczoraj, by rząd wykazał inicjatywę w kwestii rozdysponowywania przekazanych przez UE pieniędzy. – Mamy na to 14 miesięcy, czas więc ruszać – podkreślił.

Na wsparciu mają skorzystać trzy województwa – pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Decyzja o przyznaniu pomocy na likwidację skutków żywiołu zapadła we wrześniu 2018 r. Od tego czasu tyka zegar na uruchomienie wypłat, bo zgodnie z unijnym prawodawstwem jest na to półtora roku. I chociaż zostało nam jeszcze 14 miesięcy, to – jak przekonuje Mieczysław Struk – czasu wcale nie jest dużo. Ustalenie zasad podziału środków to bowiem dopiero pierwszy krok. Ale niezbędny, by w ogóle można było zacząć pracować nad dokumentacją do przetargów na roboty budowlane, co będzie najbardziej czasochłonne.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane