statystyki

Budżety obywatelskie: Miasta nie wiedzą, czy przetwarzają dane zgodnie z RODO

autor: Bożena Ławnicka09.01.2019, 09:00; Aktualizacja: 09.01.2019, 09:20
W ocenie UODO w przypadku organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń dobrą praktyką byłoby powoływanie inspektora ochrony danych osobowych, który wspierałby je w procesie zbierania danych osobowych podczas konsultacji społecznych i go kontrolował.

W ocenie UODO w przypadku organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń dobrą praktyką byłoby powoływanie inspektora ochrony danych osobowych, który wspierałby je w procesie zbierania danych osobowych podczas konsultacji społecznych i go kontrolował.źródło: ShutterStock

Brakuje wytycznych, jakie informacje powinny się znajdować na listach poparcia pod obywatelskimi projektami. Bez zapisania tego w przepisach gminy mogą popełniać błędy – twierdzi UODO.

Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 130) wszystkie miasta na prawach powiatu mają obowiązek tworzenia budżetów obywatelskich i to na jednolitych zasadach. Dotyczą one zarówno przeznaczanej na nie kwoty (0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu), jak i wyboru zadań, które później będą realizowane. Ustawodawca nie sprecyzował jednak, jakie dane obywateli powinny być przy tej okazji zbierane i jak przebiega proces ich przetwarzania. A ponieważ od 25 maja 2018 r. obowiązuje RODO (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE; Dz.Urz. UE z 2016 r. L 119, s. 1 ze zm.) i wysokie kary za błędy w tym zakresie, miasta obawiają się, czy przyjęte przez nie reguły są zgodne z przepisami.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane