statystyki

Budżety obywatelskie: Miasta nie wiedzą, czy przetwarzają dane zgodnie z RODO

autor: Bożena Ławnicka09.01.2019, 09:00; Aktualizacja: 09.01.2019, 09:20
W ocenie UODO w przypadku organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń dobrą praktyką byłoby powoływanie inspektora ochrony danych osobowych, który wspierałby je w procesie zbierania danych osobowych podczas konsultacji społecznych i go kontrolował.

W ocenie UODO w przypadku organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń dobrą praktyką byłoby powoływanie inspektora ochrony danych osobowych, który wspierałby je w procesie zbierania danych osobowych podczas konsultacji społecznych i go kontrolował.źródło: ShutterStock

Brakuje wytycznych, jakie informacje powinny się znajdować na listach poparcia pod obywatelskimi projektami. Bez zapisania tego w przepisach gminy mogą popełniać błędy – twierdzi UODO.

Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 130) wszystkie miasta na prawach powiatu mają obowiązek tworzenia budżetów obywatelskich i to na jednolitych zasadach. Dotyczą one zarówno przeznaczanej na nie kwoty (0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu), jak i wyboru zadań, które później będą realizowane. Ustawodawca nie sprecyzował jednak, jakie dane obywateli powinny być przy tej okazji zbierane i jak przebiega proces ich przetwarzania. A ponieważ od 25 maja 2018 r. obowiązuje RODO (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE; Dz.Urz. UE z 2016 r. L 119, s. 1 ze zm.) i wysokie kary za błędy w tym zakresie, miasta obawiają się, czy przyjęte przez nie reguły są zgodne z przepisami.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane