statystyki

Wójt nie powinien nakładać grzywny, gdy przyczyny niewypełnienia decyzji były niezależne od przedsiębiorcy

autor: Marcin Nagórek04.12.2018, 20:00
W sytuacji opisanej przez czytelnika istnieją uzasadnione podstawy do domagania się uchylenia grzywny nałożonej przez wójta.

W sytuacji opisanej przez czytelnika istnieją uzasadnione podstawy do domagania się uchylenia grzywny nałożonej przez wójta.źródło: ShutterStock

Na naszą spółkę wójt nałożył grzywnę za brak podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej w wyznaczonym na to terminie. Problem w tym, że nie mogłem tego zrobić na czas, a to z powodu braku wymaganych dokumentów od innych organów. Procedury były i nadal są w toku. Czy w takim razie mogę domagać się uchylenia grzywny? Jeśli tak, w jaki sposób?

W sytuacji opisanej przez czytelnika istnieją uzasadnione podstawy do domagania się uchylenia grzywny nałożonej przez wójta.

Kiedy można ukarać

Z art. 119 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, że grzywnę w celu przymuszenia nakłada organ administracji. Ma prawo to zrobić wtedy, gdy prowadzi egzekucję dotyczącą spełnienia obowiązku zaniechania albo obowiązku wykonania czynności, a w szczególności czynności, której z powodu jej charakteru nie może spełnić za zobowiązanego inna osoba. W orzecznictwie sądowym wyraźnie akcentuje się przy tym, że wspomniana grzywna ma głównie formę nacisku na zobowiązanego, aby wykonał on określoną czynność (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 listopada 2017 r., sygn. akt II OSK 2819/16, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 lutego 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 1208/17 i inne).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane