statystyki

Zażarta druga tura. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników

autor: Grzegorz Osiecki22.10.2018, 07:47; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:49
Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.

Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Mobilizacja, szukanie poparcia wyborców polityków, którzy odpadli w pierwszym rozdaniu , unikanie wpadek – te czynniki mogą zdecydować o zwycięstwie w dogrywce.

Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.

Podtrzymanie i podkręcanie tempa. Z rozmów ze sztabowcami wynika, że pierwszym warunkiem do zwycięstwa w II turze jest dalsza aktywność kandydata. Nawet uzyskanie dobrego wyniku nie powinno usypiać zwycięzcy I tury. Tak samo jak duża strata do lidera I tury nie powinna zniechęcać do starań o wygraną osoby, który uzyskała drugi najlepszy wynik. Dwa tygodnie to jednocześnie mało i dużo czasu. To na ogół daje fory zwycięzcy I tury. – Jest takie kampanijne powiedzenie, że jak uściśniesz jedną dłoń, to tak jakbyś był wybrany przez tę osobę – mówi sztabowiec Rafała Trzaskowskiego. Dlatego w miejscowościach, gdzie dojdzie do II tury, powinniśmy się raczej spodziewać podkręcenia tempa kampanii.

Poparcie reszty kandydatów. To może zdecydować o wyniku II tury. Przekazywanie poparcia to jeden z najczęściej stosowanych chwytów w kampaniach wyborczych. Ale wyborcy w żadnym stopniu nie są związani słowami kandydata. To jedynie apel, którego wysłucha tylko część z nich. Silniej będzie działał tam, gdzie jest trzeci mocny kandydat, który zwróci się do swoich wyborców i wyraźnie wskaże, na kogo powinni oddać głos. Potencjanie może to się okazać najbardziej skuteczne w takich miastach jak Gdańsk, gdzie na finiszu kampanii silna była trójka kandydatów – Paweł Adamowicz, Kacper Płażyński i Jarosław Wałęsa – czy Kraków, gdzie o pojedynku między Jackiem Majchrowskim a Małgorzatą Wassermann może zdecydować apel Łukasza Gibały.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ewa(2018-10-22 09:43) Zgłoś naruszenie 22

    Wystarczy , ze PIS w 2019 roku zlikwiduje podatek od emerytur , a wtedy emeryci ok 8 mln zagłosują na PIS i wybory PIS wygrywa

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-10-22 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    ..............Przeczytana w sieci znamienna opinia która robi ogromne wręcz wrażenie: "No cóż, tak się kończy kupowanie elektoratu. Wszyscy których znam a którzy dostali od PiS mieszkanie za złotówkę ,to dzisiaj głosują na PO. Ludzie są wściekli no rozdawnictwo pieniędzy. Powiedzcie nam politycy ---Ci z każdej opcji –sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , zatrudnionym może nawet od 15r życia – kiedyś w uznawanych szkodliwych i nieb war pracy , okradzionych wstecznie z nich Ustawą o Emeryturach Pomostowych , zatrudnianym za komuny także w dni ponad- ustawowe dodatkowo bez dni zamiennie wolnych, także w soboty i święta nie udzielić emerytury bez względu na wiek? Na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod Budki z piwem też, ale na te spracowane ludki? ...Już zapomnieliście czyn jest zwykła przyzwoitość?"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane