statystyki

Zażarta druga tura. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników

autor: Grzegorz Osiecki22.10.2018, 07:47; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:49
Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.

Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.źródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Mobilizacja, szukanie poparcia wyborców polityków, którzy odpadli w pierwszym rozdaniu , unikanie wpadek – te czynniki mogą zdecydować o zwycięstwie w dogrywce.

Sporo pojedynków na burmistrzów, wójtów i prezydentów zostanie rozstrzygniętych w II turze wyborów. O tym, kto wygra, zdecyduje kilka czynników.

Podtrzymanie i podkręcanie tempa. Z rozmów ze sztabowcami wynika, że pierwszym warunkiem do zwycięstwa w II turze jest dalsza aktywność kandydata. Nawet uzyskanie dobrego wyniku nie powinno usypiać zwycięzcy I tury. Tak samo jak duża strata do lidera I tury nie powinna zniechęcać do starań o wygraną osoby, który uzyskała drugi najlepszy wynik. Dwa tygodnie to jednocześnie mało i dużo czasu. To na ogół daje fory zwycięzcy I tury. – Jest takie kampanijne powiedzenie, że jak uściśniesz jedną dłoń, to tak jakbyś był wybrany przez tę osobę – mówi sztabowiec Rafała Trzaskowskiego. Dlatego w miejscowościach, gdzie dojdzie do II tury, powinniśmy się raczej spodziewać podkręcenia tempa kampanii.

Poparcie reszty kandydatów. To może zdecydować o wyniku II tury. Przekazywanie poparcia to jeden z najczęściej stosowanych chwytów w kampaniach wyborczych. Ale wyborcy w żadnym stopniu nie są związani słowami kandydata. To jedynie apel, którego wysłucha tylko część z nich. Silniej będzie działał tam, gdzie jest trzeci mocny kandydat, który zwróci się do swoich wyborców i wyraźnie wskaże, na kogo powinni oddać głos. Potencjanie może to się okazać najbardziej skuteczne w takich miastach jak Gdańsk, gdzie na finiszu kampanii silna była trójka kandydatów – Paweł Adamowicz, Kacper Płażyński i Jarosław Wałęsa – czy Kraków, gdzie o pojedynku między Jackiem Majchrowskim a Małgorzatą Wassermann może zdecydować apel Łukasza Gibały.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • ewa(2018-10-22 09:43) Zgłoś naruszenie 22

    Wystarczy , ze PIS w 2019 roku zlikwiduje podatek od emerytur , a wtedy emeryci ok 8 mln zagłosują na PIS i wybory PIS wygrywa

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-10-22 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    ..............Przeczytana w sieci znamienna opinia która robi ogromne wręcz wrażenie: "No cóż, tak się kończy kupowanie elektoratu. Wszyscy których znam a którzy dostali od PiS mieszkanie za złotówkę ,to dzisiaj głosują na PO. Ludzie są wściekli no rozdawnictwo pieniędzy. Powiedzcie nam politycy ---Ci z każdej opcji –sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , zatrudnionym może nawet od 15r życia – kiedyś w uznawanych szkodliwych i nieb war pracy , okradzionych wstecznie z nich Ustawą o Emeryturach Pomostowych , zatrudnianym za komuny także w dni ponad- ustawowe dodatkowo bez dni zamiennie wolnych, także w soboty i święta nie udzielić emerytury bez względu na wiek? Na dzieci Kulczyków jest , na dziadki pana Włodka z pod Budki z piwem też, ale na te spracowane ludki? ...Już zapomnieliście czyn jest zwykła przyzwoitość?"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane