Nie. Zgodnie z art. 23a ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) przed przystąpieniem do wykonywania mandatu radni składają ślubowanie. Jest ono uroczystym aktem, związanym ze sprawowaniem funkcji publicznej i ma swój symboliczny walor. Treść roty jest określona ustawowo i brzmi: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.
Radny reprezentuje bowiem wspólnotę samorządową, a nie tylko swoich wyborców i ponosi odpowiedzialność polityczną, która jest weryfikowana każdorazowo podczas wyborów. Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty wywołani kolejno radni powstają i wypowiadają słowo „ślubuję”. Zgodnie z polską tradycją może być ono złożone z dodaniem słów: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Jak wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Podlaskiego z 29 grudnia 2006 r., znak: NK.II.J.S/0911-193/06 (LEX nr 208305), każdy radny przed objęciem mandatu jest zobowiązany do złożenia ślubowania o treści określonej w ustawie. Jest to bezwzględny warunek skutecznego objęcia mandatu. Co istotne, ślubowanie składa każdy radny, nawet wybrany na kolejną kadencję. Fakt, iż złożenie ślubowania przez radnych jest ich obowiązkiem, znajduje potwierdzenie w art. 23a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, bowiem wynika z niego, że radni nieobecni na pierwszej sesji rady gminy oraz radni, którzy uzyskali mandat w czasie trwania kadencji, składają ślubowanie na pierwszej sesji, na której są obecni.
Z uwagi na fakt, że ślubowanie zostało unormowane ustawowo, nie ma obowiązku regulowania go w statucie gminy czy innym akcie prawa miejscowego. Uchwała rady gminy nie może bowiem regulować jeszcze raz tego, co jest już zawarte w obowiązującej ustawie. Potwierdza to orzecznictwo sądów administracyjnych (wyrok NSA z dnia 14.10.1999 r., sygn. akt II SA/Wr 1179/98).