statystyki

Radny może stracić mandat za korzystanie z gminnego mienia

16.02.2019, 13:30; Aktualizacja: 16.02.2019, 15:05
W budynku należącym do samorządu radny prowadzi hurtownie i nie płaci czynszu. Czy na tej podstawie może stracić mandat?

W budynku należącym do samorządu radny prowadzi hurtownie i nie płaci czynszu. Czy na tej podstawie może stracić mandat?źródło: ShutterStock

Nowy burmistrz dowiedział się, że jeden z radnych wykorzystuje powierzchnie gminne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W budynku należącym do samorządu prowadzi hurtownie i nie płaci czynszu. Czy na tej podstawie może stracić mandat?

Tak. Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 994 ze zm.) radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie w innymi osobami, z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat. Nie może także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem lub pełnomocnikiem w jej prowadzeniu. Ten przepis należy interpretować bardzo szeroko. 


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • dziki(2019-02-18 09:14) Zgłoś naruszenie 20

    Ha ha ha. Rzeczywistość jest całkiem inna. W Gminie Staszów (woj. świętokrzyskie) kilka lat temu radny wynajmował na prowadzoną działalność gosp. z majątku gminy garaż na samochód. Sprawa oparła się o służby Wojewody. i Wojewoda zakwestionował uchwałę odbierającą mandat radnego. I radny do końca kadencji nie stracił mandatu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Takaprawda(2019-02-17 11:45) Zgłoś naruszenie 10

    Czy moze stracić mandat???!!powinien być w..y na zbity pysk.Zachowuje się jak pospolity złodziej ,ponieważ nie płacąc okrada gminę,czyli społeczeństwo.Ale to typowe dla urzędników w tym kraju,zero skrupułów w okradaniu państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane