statystyki

Mniejsze fundusze strukturalne mogą oznaczać cięcia urzędniczych etatów

autor: Magdalena Cedro12.09.2018, 09:08; Aktualizacja: 12.09.2018, 09:52
Wraz z końcem wakacji kraje członkowskie wracają do rozmów o unijnym budżecie po 2020 r. I wygląda na to, że Polska otrzyma o wiele mniej środków niż w obecnej perspektywie budżetowej.

Wraz z końcem wakacji kraje członkowskie wracają do rozmów o unijnym budżecie po 2020 r. I wygląda na to, że Polska otrzyma o wiele mniej środków niż w obecnej perspektywie budżetowej.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska założyła, że rozmowy o unijnym budżecie po 2020 r. uda się sfinalizować jeszcze przed wyborami europejskimi w maju przyszłego roku. Czasu zostało niewiele. Tymczasem projekt w obecnym kształcie nie jest dla Polski łaskawy – otrzymamy 64,4 mld euro. To o ponad 23 proc. mniej w stosunku do blisko 84 mld euro, które polskie regiony mają do dyspozycji w obecnej perspektywie. Co samorządy mogą zrobić, by w kolejnych latach wydać pieniądze bardziej efektywnie? Według Tomasza Dorożyńskiego z Uniwersytetu Łódzkiego przydałoby się lepsze zarządzanie i ograniczenie biurokracji. Nieuniknione będą też cięcia etatów wśród urzędników zajmujących się unijnymi środkami. Urzędy marszałkowskie na razie nie chcą o niczym przesądzać.

Mniejsze wsparcie z budżetu Unii spowoduje zmniejszenie liczby urzędników obsługujących projekty

Unia Europejska wchodzi w kluczową fazę negocjacji nad budżetem po 2020 r. Według projektu Polska ma otrzymać o prawie jedną czwartą środków mniej niż w obecnej perspektywie. Cięcia są więc nieuniknione. Samorządy są zaskoczone takim obrotem sprawy.

W debacie publicznej utarło się przekonanie, że unijne fundusze są lekarstwem na całe zło. Uważamy, że za pomocą tych instrumentów jesteśmy w stanie przewalczyć wszystkie niedoskonałości: zmniejszyć opóźnienia w rozwoju, ograni czyć bezrobocie, rozwijać przedsiębiorstwa, budować infrastrukturę, wspierać kulturę czy edukację. Tymczasem fundusze powinny pełnić funkcję uzupełniającą. Nie mogą zastępować budżetów krajowych i nie taka jest ich funkcja. Zgodnie zresztą z unijnymi zasadami dotyczącymi solidarności i subsydiarności mają one stanowić dodatkowy wkład. Nie możemy planować kolejnych kilkudziesięciu lat z przekonaniem, że fundusze europejskie załatwią wszystko, zwłaszcza że wydatki, w tym te przeznaczone na politykę spójności, stanowią tylko niewielką część tego, co wytwarza Unia Europejska.

Powinniśmy pogodzić się z faktem, że stajemy się coraz bardziej zamożni. A to z kolei oznacza, że wsparcie z UE będzie coraz mniejsze. Samorządy nie powinny być zaskoczone stopniowym zmniejszaniem funduszy. Od kilkunastu lat mogły realizować projekty, pozwalające nadrobić zaległości rozwojowe. Sprawnie zarządzane jednostki miały szanse w tym czasie przeprowadzić najważniejsze inwestycje.

Czy to oznacza zwolnienia w jednostkach samorządu terytorialnego zatrudniających administrację do obsługi projektów unijnych? Jak takie ograniczanie administracji może wyglądać?

To stanie się automatycznie. Wydatkowanie ponad 80 mln euro oznaczało liczne konkursy, dużą liczbę wniosków aplikacyjnych. Jeżeli będzie mniej pieniędzy do rozdysponowania i zastosowane będą uproszczone procedury, to tak dużo etatów nie będzie potrzebnych. To powinno spowodować ograniczenie administracji obsługującej projekty. Mniejsze środki z budżetu UE na politykę spójności w Polsce spowodują zmniejszenie zatrudnienia przede wszystkim w instytucjach obsługujących wydatkowanie funduszy unijnych. To przede wszystkim ograniczenie stanowisk finansowanych z pomocy technicznej. Oczywiście dotyczy to także JST, głównie niektórych departamentów urzędów marszałkowskich i jednostek im podległych. W mniejszym zakresie dotknie to pozostałe jednostki – gminy, powiaty, które realizują projekty. W tym przypadku osoby odpowiedzialne za ich obsługę zazwyczaj posiadają także inny, podstawowy zakres obowiązków takich jak rozliczenia, zamówienia publiczne, inwestycje.

Czy potrzebne byłyby tu zmiany w prawie?


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane