statystyki

Zamówienia publiczne: Procedury nieefektywne biznesowo

autor: Sławomir Wikariak13.06.2018, 14:12; Aktualizacja: 13.06.2018, 14:13
Dużą ingerencję w konkurencyjność stanowią tzw. zamówienia in-house

Dużą ingerencję w konkurencyjność stanowią tzw. zamówienia in-houseźródło: ShutterStock

Nie tylko firmy uczestniczące w zmowach przetargowych, ale również zamawiający mogą powodować zachwianie konkurencji na rynku zamówień publicznych.

Organizatorzy publicznych przetargów często zupełnie nieświadomie ograniczają w nich konkurencyjność. – Chcąc wykazu prac zrealizowanych w ciągu ostatnich pięciu lat, skutecznie eliminują start-upy, żądając wpłacenia 3 proc. wadium – małych i średnich przedsiębiorców. W ten sposób można stworzyć idealną procedurę, która ostatecznie jednak będzie ekonomicznie nieefektywna – przestrzegał we wtorek na konferencji „Prawo konkurencji i zamówienia publiczne – dwie strony tego samego medalu” dr Albert Sánchez Graells z Uniwersytetu w Bristolu. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych.

Zarówno w UE, jak i w Polsce głośno chwali się centralizację zamówień publicznych. Im większe zakupy, tym większe oszczędności. Jest jednak i druga strona tego medalu.

– Konsekwencją może być eliminacja z rynku firm i pozostanie na nim jednego tylko dostawcy, który ostatecznie będzie mógł sam dyktować ceny – podkreślał dr Sánchez Graells. Jak przykład podał umowy ramowe na obsługę wszystkich szkół w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj być może pozwalają na pewne oszczędności. Prowadzą jednak do zawężenia rynku, bo na całe cztery lata (tyle trwają umowy ramowe) zostaje on zamknięty dla pozostałych firm.

Negatywny wpływ na konkurencyjność mają też firmy, które próbują wpływać na wyniki przetargów. W ostatnich latach widać zdecydowanie większą aktywność Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zwalczaniu takich zmów. Tylko w ostatnich czterech latach prowadził on ok. 40 postępowań dotyczących zakazanych porozumień na rynku zamówień publicznych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • przerwa śniadaniowa(2018-06-13 15:31) Zgłoś naruszenie 10

    Czym my się przejmujemy. Ministerstwa i cała ta ********* administracja nagminnie łamią przepisy ustawy PZP nie przejmując się psuciem rynku zamówień publicznych. Na konferencji mogli by przeanalizować zakup samolotów dla VIp-ów, śmigłowców dla Policji, sposób wydatkowania środków publicznych przez Fundację narodową. Myślę, że uczestnicy wtedy lepiej by wyrobili sobie zdanie na temat polskiego rynku zamówień publicznych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane