statystyki

Weksel w zamówieniach publicznych [PORADNIK]

autor: Marcin Nagórek25.07.2018, 09:43; Aktualizacja: 25.07.2018, 11:30
Poręczenie wekslowe to specyficzna instytucja, która została uregulowana przepisami prawa wekslowego

Poręczenie wekslowe to specyficzna instytucja, która została uregulowana przepisami prawa wekslowegoźródło: ShutterStock

Dlaczego w zamówieniach publicznych weksel musi być zawsze z poręczeniem? Czy dotacje na oczyszczalnie wymagają uchwały rady gminy?

Regionalna izba obrachunkowa stwierdziła, że w naszej gminie w dwóch postępowaniach o zamówienie publiczne wadliwie ustanowiono zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zdaniem RIO weksle złożone przez wykonawców powinny mieć dodatkowo poręczenie banku. Czy te zarzuty są zasadne, skoro sam weksel jest już zabezpieczeniem spłaty?

Poręczenie wekslowe to specyficzna instytucja, która została uregulowana przepisami prawa wekslowego. Z art. 30–32 tej ustawy wynika, że zapłatę weksla można zabezpieczyć poręczeniem wekslowym co do całości sumy wekslowej lub jej części. Poręczenie umieszcza się na wekslu albo na przedłużku. Oznacza się je wyrazem „poręczam” lub innym zwrotem równoznacznym, musi ono zostać podpisane przez poręczyciela. Poręczenie powinno wskazywać, za kogo je dano. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak ten, za kogo poręczył. Jego zobowiązanie jest ważne nawet wtedy, gdy zobowiązanie, za które poręcza, było nieważne z jakiejkolwiek przyczyny, z wyjątkiem jednak wady formalnej.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 28 kwietnia 2016 r., sygn. akt VI A Ca 582/15, wskazano, że poręczenie wekslowe jest przyjęciem odpowiedzialności wobec każdego posiadacza weksla za zobowiązania wekslowe. Może ono zabezpieczać wykonanie zobowiązania niezależnie od źródła jego powstania. Jak podano z kolei w wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z 31 października 2017 r., sygn. akt I ACa 710/16, zobowiązanie poręczyciela wekslowego ma w istocie charakter samodzielny (samoistny). Poręczenie wekslowe jest także nieodwołalne, bezwarunkowe i nie może być ograniczone terminem.

Poręczenie jest więc zabezpieczeniem odrębnym od samego weksla. Niejako gwarantuje, że inna osoba będzie równolegle zobowiązana do spłaty długu na wypadek braku zapłaty przez wystawcę weksla (w opisywanym przypadku – wykonawcę).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane