statystyki

Obniżki dla włodarzy od lipca? To wcale nie takie pewne

autor: Leszek Jaworski30.05.2018, 09:21; Aktualizacja: 30.05.2018, 09:49
urzędnik

Nowe rozporządzenie płacowe wprowadza co prawda nowe stawki wynagrodzeń, ale żaden przepis nie przesądza o uchyleniu dotychczasowych uchwał – określających obecne uposażenie włodarzy.źródło: ShutterStock

Może się zdarzyć, że w tych radach gmin, gdzie dominuje Platforma Obywatelska, w kieszeniach samorządowców pieniędzy wcale nie ubędzie. A przynajmniej nie tak szybko, jak chciał rząd.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936) od lipca br. pensje m.in. prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków, członków zarządu poszczególnych jednostek, a także przewodniczących związków komunalnych powinny zostać obniżone. Tyle teoria. W praktyce bowiem, by do tego doszło, rady gmin muszą wcześniej podjąć stosowne uchwały. Ale czy będą chciały ścinać wynagrodzenia swoim włodarzom w trakcie kadencji? Niewykluczone, że w niektórych gminach radni pozostawią tę wątpliwą przyjemność na czas po wyborach i już nowej radzie. Zarówno dlatego, by nie krzywdzić swoich, ale także by nie robić zamieszania na koniec działalności. A co ciekawe, prawo umożliwia wstrzymanie się z uchwałami w sprawie redukcji wynagrodzeń.

Sankcji brak, a wojewoda pouczy

Nowe rozporządzenie płacowe wprowadza co prawda nowe stawki wynagrodzeń, ale żaden przepis nie przesądza o uchyleniu dotychczasowych uchwał – określających obecne uposażenie włodarzy. A utrata ich mocy prawnej nie może być wyprowadzona z samego faktu zmiany rozporządzenia. Jak twierdzi dr Patryk Kuzior, specjalista prawa administracyjnego, nowe prawo nie stanowi bowiem delegacji do podjęcia nowych uchwał, a jedynie jest wytyczną do tego, co powinno znaleźć się w ich treści.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane