statystyki

Obniżki dla włodarzy od lipca? To wcale nie takie pewne

autor: Leszek Jaworski30.05.2018, 09:21; Aktualizacja: 30.05.2018, 09:49
urzędnik

Nowe rozporządzenie płacowe wprowadza co prawda nowe stawki wynagrodzeń, ale żaden przepis nie przesądza o uchyleniu dotychczasowych uchwał – określających obecne uposażenie włodarzy.źródło: ShutterStock

Może się zdarzyć, że w tych radach gmin, gdzie dominuje Platforma Obywatelska, w kieszeniach samorządowców pieniędzy wcale nie ubędzie. A przynajmniej nie tak szybko, jak chciał rząd.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 936) od lipca br. pensje m.in. prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów, marszałków, członków zarządu poszczególnych jednostek, a także przewodniczących związków komunalnych powinny zostać obniżone. Tyle teoria. W praktyce bowiem, by do tego doszło, rady gmin muszą wcześniej podjąć stosowne uchwały. Ale czy będą chciały ścinać wynagrodzenia swoim włodarzom w trakcie kadencji? Niewykluczone, że w niektórych gminach radni pozostawią tę wątpliwą przyjemność na czas po wyborach i już nowej radzie. Zarówno dlatego, by nie krzywdzić swoich, ale także by nie robić zamieszania na koniec działalności. A co ciekawe, prawo umożliwia wstrzymanie się z uchwałami w sprawie redukcji wynagrodzeń.

Sankcji brak, a wojewoda pouczy

Nowe rozporządzenie płacowe wprowadza co prawda nowe stawki wynagrodzeń, ale żaden przepis nie przesądza o uchyleniu dotychczasowych uchwał – określających obecne uposażenie włodarzy. A utrata ich mocy prawnej nie może być wyprowadzona z samego faktu zmiany rozporządzenia. Jak twierdzi dr Patryk Kuzior, specjalista prawa administracyjnego, nowe prawo nie stanowi bowiem delegacji do podjęcia nowych uchwał, a jedynie jest wytyczną do tego, co powinno znaleźć się w ich treści.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane