statystyki

Urzędnik wyborczy bez składek do ZUS

30.05.2018, 09:21; Aktualizacja: 30.05.2018, 09:44
Przedstawiamy stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2018 r.

Przedstawiamy stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 maja 2018 r.źródło: ShutterStock

18 maja w TGP nr 18 (DGP nr 96) pisaliśmy, że przepisy znowelizowanego kodeksu wyborczego określające status urzędników wyborczych są szczątkowe, a system ich wynagradzania i ubezpieczenia niejasny. Problemem jest chociażby kwestia wynagrodzeń, a zwłaszcza tego, czy przerwa w pracy w macierzystym zakładzie oznacza, że nie otrzymają później dodatków do pensji, np. nagród jubileuszowych czy trzynastki. O kwestie te zapytaliśmy MRPiPS. Obok odpowiedź resortu.

Do wyborów samorządowych coraz bliżej, a wiele kwestii dotyczących zatrudnienia urzędników wyborczych jest niejasnych – w tym te najważniejsze, związane z wynagrodzeniem, dodatkami do pensji i ubezpieczeniem. O wyjaśnienie ich poprosiliśmy resort pracy.

Z odpowiedzi wynika, że zwolnienie z pracy w macierzystym urzędzie jest w tym przypadku usprawiedliwioną nieobecnością. Jednak przepisy kodeksu wyborczego nie przewidują, by za ten czas należało się wynagrodzenie od stałego pracodawcy. Stracić też można trzynastkę, bo by ją otrzymać, trzeba pracować przez określony czas. Przypadki, gdy się z tego warunku zwalnia – informuje resort – nie dotyczą urzędników wyborczych

MRPiPS przypomina też, że od pensji urzędników wyborczych nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Za to, gdyby doszło do wypadku podczas wykonywania pracy dla komisji wyborczej, mogą oni liczyć na świadczenie wypadkowe.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane