statystyki

Spalarnia zwłok zwierząt niczym cmentarz

23.05.2018, 17:00
Właścicielka firmy wyjaśniła, że o wydanie zezwolenia ubiega się od 2015 r.

Właścicielka firmy wyjaśniła, że o wydanie zezwolenia ubiega się od 2015 r.źródło: ShutterStock

Sprawa miała swój początek w uchwale rady miejskiej. Ta, działając m.in. na podstawie ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1289), określiła wymagania, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych.

W jednym z paragrafów ustaliła m.in., że przedsiębiorca powinien zapewnić odległość takiego miejsca od zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywnościowe oraz studni czy źródeł, wynoszącą co najmniej 3 km.

Zdaniem przedsiębiorcy odległość była zbyt duża, więc postanowił wezwać gminę do usunięcia naruszenia prawa. Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Gmina powołała się na wyrok NSA z 1 marca 2016 r. (sygn. II OSK 36/16), w którym sąd wskazał, że rada na zasadzie lex specialis może określić wymogi dotyczące cech i właściwości terenu grzebowiska, jego ukształtowania, odległości schroniska, grzebowiska bądź spalarni od zabudowań mieszkalnych, zakładów produkujących żywność itp.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane