statystyki

Wody Polskie popłyną do Trybunału Konstytucyjnego

autor: Jakub Pawłowski26.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 26.04.2018, 09:05
Zdaniem wnioskodawców znowelizowane przepisy ustawy zbyt daleko ingerują w autonomię samorządów

Zdaniem wnioskodawców znowelizowane przepisy ustawy zbyt daleko ingerują w autonomię samorządówźródło: ShutterStock

Przekazanie kompetencji nadzorczych centralnemu regulatorowi nie było fanaberią rządu, ani działaniem wymierzonym przeciwko władzy lokalnej. Obowiązek wprowadzenia takich rozwiązań wymusiła na nas UE w związku z implementacją tzw. dyrektywy wodnej – przekonuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

To pokłosie głośnej inicjatywy radnych Piły, którą opisywaliśmy w DGP jako pierwsi. W artykule „Wojna o wodę. Samorządy idą do TK” informowaliśmy, że regulacyjna rewolucja w branży wodnokanalizacyjnej wzburzyła niektóre samorządy do tego stopnia, że postanowiły one zaangażować w spór z rządem Trybunał Konstytucyjny.

Wkrótce zbada on zgodność znowelizowanej ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i ścieki (Dz.U z 2017 r. poz. 2180) z ustawą zasadniczą. I chociaż sprawa trafi do TK z inicjatywy radnych, to nie oni jedni jasno wyrażają swój sprzeciw przeciwko systemowym zmianom w zarządzaniu gospodarką wodną. Murem za radnymi Piły stoją bowiem również przedstawiciele Związku Miast Polskich.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane