statystyki

Zasady ustalania stawek za wodę i ścieki nie będą tak sztywne, jak planowano

autor: Łukasz Ciszewski07.03.2018, 08:32; Aktualizacja: 07.03.2018, 10:13
ok. 1800 tyle jest w Polsce przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych

ok. 1800 tyle jest w Polsce przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnychźródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwa wodociągowe do 12 marca 2018 r. powinny przedłożyć taryfy regulatorowi, czyli Wodom Polskim. Będą musiały zrobić to zgodnie z wydanym w piątek rozporządzeniem – na szczęście lepszym od pierwotnego projektu

Zmiany w ustawie z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 328 ze zm.; dalej: u.z.z.w.) - wprowadzone nowelizacją prawa wodnego z 27 października 2017 r. – wymusiły konieczność przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (dalej: rozporządzenie taryfowe). Rozporządzenie to powinno być podstawą sporządzenia i przedłożenia, w terminie do 12 marca 2018 r. (czyli de facto za tydzień), taryf przez niemal wszystkie działające w Polsce przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, których jest ok. 1800.

Spektakularne zwroty akcji

Prace nad nowym rozporządzeniem taryfowym swoją dynamiką i licznymi zwrotami akcji bardziej przypominały emocjonujący mecz piłkarski niż proces legislacyjny. Ministerstwo Środowiska, które 11 stycznia 2018 r. przedstawiło pierwotny projekt rozporządzenia, przestało być po kilku dniach właściwe w sprawach gospodarki wodnej i to z datą wsteczną przypadającą na termin sprzed przedłożenia projektu. Wobec tego finalną wersję aktu wydał już minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Uczciwie natomiast należy zaznaczyć, że tym razem (odmiennie niż przy procedowaniu po przednich nowelizacji) treść dokumentu została rzeczywiście skonsultowana z branżą wodociągowo-kanalizacyjną, a ostateczny kształt rozporządzenia taryfowego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej z 27 lutego 2018 r. uwzględnia wiele postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną, na czele z tymi najistotniejszymi.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane